pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 5 listopada 2004
  • wyświetleń: 2672

Wręczono statuetki Żubra Starosty Pszczyńskiego

30 października podczas koncertu pianisty Adama Makowicza, w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, odbyła się uroczystość wręczenia statuetek "Żubra Starosty Pszczyńskiego" dla zasłużonych w rozwoju kultury i sztuki oraz mecenasa kultury i sztuki Powiatu Pszczyńskiego.

Statuetka przyznawana jest za całokształt działalności oraz za realizację wartościowych projektów, tworzenie i upowszechnianie kultury i sztuki. Ustanowienie statuetki jest jedną z form wpływających na kształtowanie zbiorowej wyobraźni wokół wartości kulturowych.

Statuetka została zaprojektowana przez wybitnego artystę Stanisława Hochuła. Żubr, dzięki specyfice regionu pszczyńskiego, bogatej historii, rezerwacie "Żubrowisko" a nader wszystko "Żubrom" stał się nieformalnym symbolem naszego regionu.

"Żubr Starosty Pszczyńskiego" jest lokalnym oscarem. Wręcza go Starosta Pszczyński po przeanalizowaniu zasług i dotychczasowej pracy kandydata. Po raz pierwszy i jako pierwszą statuetkę żubra otrzymał z okazji 35-lecia stażu pracy i 10 rocznicy kierowania Instytutem Przemysłu Organicznego otrzymał Doc. dr Kazimierz Kita.

W kategorii "Żubr Starosty Pszczyńskiego" dla Mecenasa Kultury Powiatu Pszczyńskiego, został złożony wniosek przez Dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie - Macieja Klussa dla Marszałka Województwa Śląskiego Michała Czarskiego.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Marszałka Muzeum Zamkowe w Pszczynie, może nie tylko funkcjonować bez problemów, ale rozwijać się, prowadzić działalność wydawniczą i koncertową, a także przeprowadzać kosztowne remonty. Na szczególną uwagę zasługują działania Pana Marszałka, których celem jest odzyskanie niszczejących budynków stajni oraz powozowni książęcych, ich zagospodarowanie i docelowo włączenie w skład Muzeum Zamkowego.

W kategorii "Żubr Starosty Pszczyńskiego za wkład w rozwój Kultury Powiatu Pszczyńskiego, został złożony wniosek przez Burmistrza Pszczyny oraz Dyr. POPP Barbarę Sopot Zembok i Halinę Nocoń dla Pana Aleksandra Spyry.

Jego długoletnia działalność kulturalna i społeczna zaowocowała wieloma osiągnięciami. Był inicjatorem i realizatorem budowy skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz utworzenia Muzeum Prasy Śląskiej, jedynej tego typu placówki w Polsce.

Jest autorem, wydawcą oraz pomysłodawcą wielu publikacji o tematyce regionalnej. Założył i przez wiele lat - bo aż do roku ubiegłego prowadził Zespół Regionalny "Pszczyna". Wraz z zespołem nagrał liczne programy telewizyjne, audycje radiowe, płyty, kasety wideo, uczestniczył w wielu przeglądach prezentując folklor i tradycje ziemi pszczyńskiej.

Poprzez organizację wielu imprez i wydarzeń artystycznych, a głównie międzynarodowych spotkań zespołów ludowych "Pod Brzymem" przyczynił się do promowania kultury regionu pszczyńskiego zarówno w kraju jak i za granicą.

W kategorii "Żubr Starosty Pszczyńskiego za wkład w rozwój Kultury Powiatu Pszczyńskiego, został złożony wniosek przez GOK w Suszcu dla Zygmunta Orlika. Zygmunt Orlik jest wielkim miłośnikiem historii . W swoich pracach najwięcej uwagi poświęca badaniu i utrwalaniu historii ziemi pszczyńskiej.

Zgromadził wiele materiałów źródłowych dotyczących naszego regionu, które zostały wydane w formie książkowej oraz jako publikacje prasowe. Wiedza którą posiada jako historyk, zainspirowała go do gromadzenia materiałów archiwalnych, które zebrał nie tylko w kraju ale także poza jego granicami, korzystał także ze wspomnień najstarszych mieszkańców regionu.

Na podstawie tych materiałów powstały monografie, szkice, eseje, przewodniki czy informatory, zawierające unikalne informacje o ziemi pszczyńskiej. Jego cenna wiedza była pomocna przy organizowaniu wystaw, sesji naukowych, przeglądów folklorystycznych czy też w spotkaniach z młodzieżą i miłośnikami naszej ziemi.

Powiat

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook