pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 30 grudnia 2010
  • wyświetleń: 7343

Nagrody w dziedzinie kulturyWe wtorek, 28 grudnia na uroczystej gali w Pszczyńskim Centrum Kultury rozdane zostały tegoroczne nagrody burmistrza w dziedzinie kultury.

Statuetkę „Wybrańca” z rąk burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola otrzymali: Anna Kuśka, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie”, Zespół Regionalny „Pszczyna” oraz Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco”. Statuetkę „Wybrańca” zaprojektował pszczyński artysta Joachim Krakowczyk. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Zbigniewa Wodeckiego.

Anna Kuśka
Kategoria: za całokształt działalności

Anna Kuśka jest założycielką i kierowniczką działającego od 1995 roku zespołu śpiewaczego „Wiślanie”. Od początku swojej działalności zespół bierze udział w międzygminnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, między innymi takich jak: Międzygminny Festiwal Folklorystyczny w Miedźnej, Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu, Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny „Wici” w Chorzowie, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W ciągu 15 lat swojego istnienia „Wiślanie” pod kierownictwem Anny Kuśki zdobyli 13 razy pierwsze, 7 razy drugie, 17 razy trzecie miejsce oraz 7 wyróżnień. Zespół dwukrotnie reprezentował województwo śląskie na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie w 2001 roku solistka Maria Mikołajczyk, a w 2008 roku cały zespół, wyśpiewali III nagrodę. W latach 1998-2004 zespół nagrał cztery audycje słowno-muzyczne dla Polskiego Radia Katowice, a w 2003 roku wystąpił w regionalnym programie TVP Katowice. W 2002 roku wspierał swoją członkinię, Halinę Kuś, w ogólnopolskim konkursie „Gospodyni Roku” w Racławicach k. Krakowa. W 2009 roku zespół nagrał płytę CD z najpiękniejszymi pieśniami pogranicza pszczyńsko-cieszyńskiego. „Wiślanie” bardzo czynnie uczestniczą w imprezach środowiskowych.

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie”
Kategoria: z okazji jubileuszu

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie” obchodził w roku bieżącym 25-lecie działalności. Corocznie uczestniczy w różnych przeglądach, festiwalach folklorystycznych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Reprezentował Pszczynę między innymi w Spale, Warszawie, Opolu, na antenie Polskiego Radia Katowice.

Zespół Regionalny „Pszczyna”
Kategoria: z okazji jubileuszu

Zespół Regionalny Pszczyna obchodzi w roku bieżącym 50-lecie działalności artystycznej.

Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco”
Kategoria: laureatom konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze, międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku

W 2010 r. zespół został laureatem dwóch prestiżowych, ogólnopolskich konkursów – otrzymał Grand Prix „XIX Tyskich Wieczorów Kolędowych” w Tychach oraz Zloty Dyplom w Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook