pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 4 grudnia 2013
  • 9 grudnia 2013
  • wyświetleń: 31376

Wyjątkowa tradycja w Łące - zdjęciaCzerwona czapka i kubraczek, skarpety na kominku, zaprzęg reniferów i sanie - oto obraz Mikołaja, który wykreowała jedna z amerykańskich firm. Jednak w Łące tradycja ta wygląda zupełnie inaczej. Jak co roku, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia, podczas łąckiego odpustu bandy mikołajowe odwiedziły mieszkańców wioski.

W niedzielę 8 grudnia w Łące obchodzony był odpust ku czci świętego Mikołaja biskupa. Dla wsi jest to wielkie święto, które rozpoczyna się sumą odpustową o godzinie 11.00. Tradycyjnie przed kościołem rozstawione zostały liczne stragany, a na uczestników Mszy czekały grupy przebierańców, które rok rocznie przyciągają wielu obserwatorów.

Każda banda dzieli się na trzy grupy, a wszystkie osoby mają określoną rolę. Pierwsza z nich to trzej święci: Mikołaj, biskup i ksiądz. To oni jako pierwsi wchodzą do odwiedzanego domu. Śpiewają pieśni o świętym Mikołaju, patronie łąckiego kościoła, a następnie wręczają dzieciom cukierki.

Bandy Mikołajowe w Łące - 8.12.2013 - galeria internautów · fot. Eryk Lasek, Seba, Marek, www.pawelstolarski.com


Zaraz po nich, do domu wchodzi druga grupa, w skład której wchodzi koza, diabły, śmierć z kosą, Żyd oraz baba. Ich zadaniem jest porywanie kobiet i dziewcząt do tańca. Z kolei rola Żyda sprowadza się do handlowania z gospodynią często skradzionymi u niej wcześniej przedmiotami, zaś baba zabawia gospodarza. Trzecia grupa to kapela, której zadaniem jest przygrywanie do zabawy.

Bandy Mikołajowe w Łące - 8.12.2013 · fot. Beata Żur, Leszek Zieleźnik


Po drobnym poczęstunku przebierańcy zbierają datki i udają się do kolejnego domu. Warto dodać, że wszystkie osoby w bandzie to chłopcy, którzy zgodnie z tradycją, powinni być kawalerami.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Facebook