pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 15 grudnia 2013
  • 16 grudnia 2013
  • wyświetleń: 7036

Poetycko w klubie 13

W piątek 13 grudnia w Pszczyńskim Centrum Kultury w klubie "13" odbył się prolog nowego cyklu spotkań z poezją twórców związanych z Pszczyną. Pierwszy z wieczorów poetyckich poświęcony został twórczości pani Edyty Hanslik z Piasku.

"W poetyckim świecie Edyty Hanslik" to tytuł piątkowego spektaklu poetycko-muzycznego opartego na tekstach autorki dwóch tomików poezji: "Romantyczno - optymistycznie. Moje wiersze" oraz "Nieziemsko".

Autorka na co dzień pracuje w pszczyńskim szpitalu na oddziale intensywnej terapii, jest osobą, której nie są obojętne ludzkie dramaty. Poetka jest również założycielką internetowego portalu wierszek.pl oraz organizatorką warsztatów literackich "Piaskownica" w Piasku.

W poetyckim świecie Edyty Hanslik - 13.12.2013 · fot. Beata Skrzypiec


Jej twórczość jest owocem przemyśleń nad istotą życia i przemijania. W swoich wierszach często odwołuje się do takich wartości jak wiara, nadzieja i miłość, które, jak sama podkreśla, towarzyszą jej przez całe życie. Jej utwory są bardzo osobiste, ale zawierają wiele treści uniwersalnych.

Piątkowy spektakl przygotowała Renata Zborowska, która wraz z grupą recytatorów zaprezentowała ponad 30 wierszy pani Edyty. Wybrane utwory wspaniale zinterpretowali: Dorota Pławecka, Martyna Lazar, Marcin Piech, Piotr Błaut i Michał Pudełko oraz Renata Zborowska.

Spektakl rozpoczęła piosenka "Poeto" wykonana przez panią Renatę. Poszczególne części programu zapowiadane były przez piękne, subtelne i nastrojowe piosenki, skomponowane i wykonane przez Natalię Rudakiewicz. Zaśpiewała "Nie pozwolę", "Jesienne świtanie", "Ukryte nadzieje", a "Miłośnie" (do muzyki Natalii) usłyszeliśmy w wykonaniu pani Renaty. Przez cały czas Natalia towarzyszyła recytatorom przy pianinie , a jej gra wzbogaciła treści przekazywanych utworów.

Całość spektaklu oscylowała wokół tematów związanych z życiem człowieka. Tak więc były wiersze o poszukiwaniu szczęścia, o miłości, nadziei, tęsknocie za bliskością. Piosenki do tekstów pani Edyty stworzyły niepowtarzalny klimat spotkania, przedstawiając wymowę utworów w nieco inny sposób. Wieczór zwieńczyła wzruszająca kompozycja Mirosława Lachowskiego do utworu "10 minut do końca" w wykonaniu Renaty Zborowskiej.

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami, niektórzy goście nawet na stojąco. Był to wyraz uznania dla twórczości Edyta Hanslik oraz wykonawców, którzy starali się bardzo osobiście zinterpretować wybrane utwory. Można powiedzieć, że prolog spotkań poetyckich pod "13" był bardzo udany. Mamy nadzieję, że kolejne wieczory z poezją pszczyńską przybliżą twórczość autorów z Pszczyńskiej Grupy Poetyckiej, którzy wydali w tym roku wspólny tomik "Wczoraj - dziś - jutro".

Miłośnicy poezji mówionej i śpiewanej z zadowoleniem przyjęli informację o kontynuowaniu co miesięcznych spotkań "Poezja i muzyka pod 13" popularyzujących twórczość wielkich polskich poetów oraz przybliżających najpiękniejsze perełki poezji śpiewanej. Wyrazili także gotowość udziału w spektaklach podobnych do dzisiejszego, gdyż forma prezentowania poezji pszczyńskiej bardzo przypadła im do gustu.

Terminy kolejnych wieczorów podane zostaną do wiadomości na początku nowego roku. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy, bo naprawdę warto spotkać się z poezją w takim wspaniałym wykonaniu.

"Często się ludziom kojarzy
trzynastka jakoś pechowo
dla mnie jest tak wyjątkowa
jak poezji każde słowo" (Edyta Hanslik)

Tomasz Gruca

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook