pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 20 grudnia 2013
  • 21 grudnia 2013
  • wyświetleń: 9385

Nagrody w dziedzinie kultury

W czwartek 19 grudnia rozdano nagrody burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Uroczystości, która odbyła się w Pszczyńskim Centrum Kultury towarzyszył koncert Stanisława Soyki.

W tym roku statuetki pszczyńskiego "Wybrańca" otrzymali: Henryk Kowalczyk, Stowarzyszenie Artystyczne "Plessart", Klaudia i Krzysztof Roksela (twórcy portalu gryfnie.com) oraz Wojciech Jakubiec.

Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury - 19.12.2013 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Sylwetki osób wyróżnionych:

Henryk Kowalczyk - za całokształt działalności w dziedzinie kultury

Uzasadnienie - pomysłodawca oraz główny organizator, z ramienia Lions Club Pszczyna'95 (którego był założycielem i pierwszym prezydentem) koncertów charytatywnych w kościele ewangelickim w Pszczynie, których dochód przeznaczony jest na niesienie pomocy dzieciom z Pszczyny i okolic. Do tej pory udało się zorganizować 27 koncertów charytatywnych z udziałem artystów takich jak np. "Śląsk", "Mazowsze", "Poznańskie Słowiki", Eleni, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Golec Orkiestra i wiele innych.

Dzięki nim kilkadziesiąt dzieci z biednych rodzin wyjechało na kolonie sfinansowane przez klub. Ponadto za jego pośrednictwem, przynajmniej kilka młodych osób z województwa śląskiego wyjeżdża corocznie na obozy w różne części świata, a dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia otrzymują paczki świąteczne oraz sprzęt rehabilitacyjny. Od 2010 r. Henryk Kowalczyk współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie w zakresie pozyskiwania środków na budowę siedziby Stowarzyszenia - Domu Kulejących Aniołów.

Stowarzyszenie Artystyczne Plessart - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku

Uzasadnienie - Za pomysł i organizację V Festiwalu Ceramiki. Festiwal od 5 lat organizowany jest przez Stowarzyszenie Artystyczne "Plessart", które jest również jego pomysłodawcą. Podczas dwudniowej imprezy każdy może znaleźć coś dla siebie. Odbywają się m.in. warsztaty dla dorosłych i dzieci. Można spróbować swoich sił w tworzeniu ceramiki, graniu na bębnach, chodzeniu na szczudłach i puszczaniu baniek mydlanych o gigantycznych rozmiarach.

Tradycyjnie odbywa się również parada glinoludów, która co roku przyciąga tłumy. Odbywają się również wybory króla i królowej glinoludów, występy teatru ognia, pokazy mimów. Na rynku najlepsi ceramicy z całej Polski sprzedają również swoje rękodzieła. Jedną z atrakcji w tym roku był piec ceramiczny zbudowany z blisko 800 butelek. Jego autorką była Karin Putsch-Grassi z Włoch. Festiwalowi towarzyszą konkursy i liczne koncerty, a także wydarzenie pod nazwą "Wrak wygasłego słońca" - happening artystyczny, w minionej edycji jego autorem był Mateusz Grobelny, którego lampa stanęła na rynku.

Cały festiwal odbywa się pod hasłem "Pszczyń się do kultury". Pszczynę w tych dniach odwiedzają tłumy z całego regionu.

Klaudia i Krzysztof Roksela - gryfnie.com za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku

Uzasadnienie - za pomysł i założenie strony www.gryfnie.com. Gryfnie powstało jesienią 2011 roku. Małżeństwo Rokselów poświęciło swój prywatny czas i pieniądze do stworzenia serwisu. Są autentycznymi pasjonatami, zaangażowanymi bez reszty w projekt. Portal promuje w sposób nowoczesny śląską mowę, która przez lata była dla wielu znakiem nieobycia. Rokselowie działają poprzez atrakcyjną, nowoczesną formę. W Gryfnie śląska mowa jest połączona ze współczesnym językiem i znakomitym wzornictwem.

To wszystko składa się na fantastyczny efekt, który w zamierzeniu ma trafić i trafia, przede wszystkim do ludzi młodych. Autorzy projektu nie chcą, aby Śląsk kojarzył się z przaśnością, chcą pokazać, że to miejsce nowoczesne, ale osadzone w bardzo mocno w tradycji. Na ich stronie można znaleźć między innymi słownik gwary śląskiej, przepisy kulinarne, informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz kupić gadżety ze śląskimi zwrotami podanymi z przymrużeniem oka. W ostatnim czasie gryfnie.com firmowało wystawę zdjęć "Na grubie" w Rondzie Sztuki w Katowicach. Gryfnie jest na dobrej drodze do wytworzenia mody na gwarę śląską. Strona od początku działalności ma ok. 1,3 mln odsłon, ok. 217 tys. unikalnych gości.

Wojciech Jakubiec za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku

Uzasadnienie - za pomysł i organizację Teatralnej Maszyny Pszczyna. Absolwent Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Aktor, animator kultury, pedagog, reżyser, twórca grupy scena/teatr/rowerownia, uczestnik i juror festiwalu Atena w Pułtusku, czy festiwalu "Absurdalia" w Katowicach.

Inicjator i szef artystyczny festiwalu "Teatralna Maszyna Pszczyna". Opętany chęcią udowodnienia, że nawet przystanek PKS-u może być dobrym miejscem na Teatr. Impreza związana jest z hasłem: "Miasto bez teatru - teatr w mieście", które idealnie wpisuje się w charakter urbanistyczny i społeczno-gospodarczy Śląska. Idea ta angażuje tereny zdegradowane ekonomicznie i społecznie z powodu zmian wynikających z restrukturyzacji cywilizacyjnej. Festiwal wskazuje również - "mapuje" miasto sztuką - takie miejsca, które ze sztuką, teatrem nie są związane, a mogą być. Szczególnie w mieście nie posiadającym budynku teatru, a posiadającym wielką tradycję teatralną, sięgającą jeszcze czasów książęcych.

Obok działań teatralnych festiwal ma na celu propagowanie myśli i postaw obywatelskich. Jego osią jest bowiem spotkanie. Spotkanie w teatrze z teatrem, ale i na platformie dyskusji, rozmów o szeroko pojętej kulturze. Festiwal został wybrany przez czytelników Dziennika Zachodniego na wizytówkę naszego powiatu. Odbywające się w jego ramach plenerowe spektakle teatralne, warsztaty i koncerty gromadzą setki widzów.

Wręczenie nagród zwieńczył koncert Stanisława Soyki:

Koncert Stanisława Soyka w PCKul - 19.12.2013 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl

new / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook