pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 6 stycznia 2014
  • 13 stycznia 2014
  • wyświetleń: 6115

Poezja i muzyka pod "13"

W piątek 10 stycznia wieczorem w "13" po raz dwudziesty trzeci zgromadzili się miłośnicy pięknego polskiego słowa poetyckiego. Tym razem zostali zaproszeni na wieczór zatytułowany "Jutro będzie dobry dzień".

poezja plakat


W programie spotkania znalazły się wiersze Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Maryli Wolskiej, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i Wisławy Szymborskiej w interpretacji Doroty Pławeckiej, Martyny Lazar, Marcina Piecha i Renaty Zborowskiej. Przedstawione utwory miały utwierdzić słuchaczy w przekonaniu, że "nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro?"

Pięknym wierszom towarzyszyły równie piękne piosenki. Wieczór rozpoczął się od piosenki "Jutro będzie dobry dzień" w wersji nieco bluesowej w wykonaniu Renaty Zborowskiej, której na gitarze towarzyszył Kacper Wieja. Potem Julia Biela zaśpiewała energetycznie "Od rana mam dobry humor". Następnie pojawiło się kilka refleksyjnych utworów w naprawdę świetnych wykonaniach: "Czas nie będzie czekał" (Kasia Bogucka - jej trzeci występ z zespołem), "Papieros" (Dorota Bieniek - coraz lepsza, coraz bardziej przekonywująca interpretacja), "Wracam do domu" (jak zawsze znakomita Paulina Mika z Wojtkiem Niedźwiedziem na pianinie), "Dzień za dniem" (Magda Kawka - niezmiennie dobry przekaz uczuć), "La valse du mal" (Renata Zborowska). I na koniec Karolina Olszowiec radośnie zaśpiewała "Hej, hej, hej, dobry dzień", a o tym, że "Zabłyśnie dzień, że uda się wszystko" przekonywała Renata Zborowska.

Poezja i muzyka pod 13 - 10.01.2014 · fot. Mirosław Kozik, Beata Skrzypiec


Kolejny wieczór z poezją w wersji mówionej i śpiewanej można uznać za udany. Atmosfera była miła, sympatyczna. Każdy z przybyłych został poczęstowany się kawą lub herbatą, sokiem i słodyczami.

Na uwagę zasługuje fakt, że na te spotkania przychodzą ludzie w różnym wieku, choć w dalszym ciągu przeważają osoby starsze. Młodzież zasiada najczęściej na pierwszym i drugim balkonie, stąd na zdjęciach jej nie widać.

Reakcje gości świadczyły o tym, że program się podobał, a miłe komentarze utwierdzają w przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne.

Na zakończenie szef Pszczyńskiego Klubu Nauki i Sztuki Mirosław Kozik zapowiedział powrót do tradycji losowania wśród gości na każdym spotkaniu "Poezji i muzyki pod 13" biletów do kina oraz zaprosił na organizowane przez fundację Cinematographer Produkcions koncerty (najbliższy akustyczny Koncert zespołu TSA w Czechowicach) - szczegóły na stronie: www.cinepro.pl/.

Jak zwykle "na drogę" widzowie otrzymali złotą myśl, tym razem autorstwa Margaret Mitchell: "Jutro o tym pomyśle. Jutro też jest dzień. Pomyślę o tym wszystkim jutro (...), mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy".

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook