pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 10 marca 2014
  • 17 marca 2014
  • wyświetleń: 4172

Poezja i muzyka: kobieco w "13"

W piątek 14 marca w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyło się kolejne spotkanie z poezją i muzyką.

------

"...Kobieto, kobieto, jesteś otchłanią, piekłem, tajemnicą, i ten, kto powiedział, że cię poznał, jest po trzykroć głupcem..." (George Sand)

Tymi słowami zostali przywitani goście, którzy w piątek 14 marca pojawili się w "13", aby spędzić miłe chwile z tekstami o kobietach. I mamy nadzieję, że nie zawiedli się, bo utwory, które pojawiły się w repertuarze wieczoru były bardzo starannie dobrane, aby pokazać, jak bardzo nieodgadnioną istotą jest kobieta. Kilkanaście różnorodnych wierszy oraz jedenaście piosenek stworzyły bardzo skomplikowany, ale chyba sympatyczny obraz pań, bo pokazany przez recytatorów i wokalistów z przymrużeniem oka.

Było kobieco w "13" - 14.03.2014 · fot. Beata Skrzypiec


Wiersze Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej i Danuty Gellnerowej recytowała z wielkim wyczuciem Dorota Pławecka. Utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego jak zwykle piękne przekazał Michał Pudełko. Marcin Piech i Krzysztof Dobosiewicz zmierzyli się z "Rakami" Jana Kochanowskiego i Jana Andrzeja Morsztyna, wspaniale podkreślając wymowę tych fraszek w taki sposób, że jeden prezentował utwór w takiej formie, jaką znamy ze szkolnego podręcznika, a drugi wspak. Stworzyli w ten sposób swoisty dialog na temat kobiety renesansu i baroku.

Świetnie zinterpretowali też teksty Ludwika Jerzego Kerna, Leopolda Staffa, Adama Mickiewicza i Juliana Tuwima. Dopełnieniem literackich portretów pań były utwory Mariana Hemara i Mariana Załuckiego w wykonaniu Renaty Zborowskiej. Do tego oczywiście piękne piosenki, które pokazywały kobietki i kobiety w pełnej krasie. Goście na początek usłyszeli piosenkę "Nazywasz mnie damą", potem "Cała doskonała", "Drzwi do kariery", "Baju baj, proszę pana", "Nie będę Julią", "Świat na głowie", "Świat Ordonki", "Antidotum", "Peruwianka", "Proszę sądu" i "Być Kobietą", a śpiewały: Karolina Olszowiec, Julia Biela, Sylwia Staroń, Magda Kawka, Paulina Mika i Renata Zborowska z akompaniamentem Kariny Bieszczad i Anny Smołki.

Jak zwykle na zakończenie złota myśl "na drogę". Tym razem zdanie Zygmunta Freuda: "...Po trzydziestu latach badań nad duszą kobiety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czego pragnie kobieta...".

I jeszcze miła niespodzianka - bilet wstępu na koncert zespołu TSA do rozlosowania wśród widzów. Bilet ufundowany przez Cinematographer Productions przekazany przez prezesa firmy Mirosława Kozika.

Wydaje się, że goście byli usatysfakcjonowani. Z rozmów po spotkaniu wynika, że teksty się bardzo podobały, wykonawcy stanęli na wysokości zadania. Już dziś zapraszamy na kolejne wieczory.

Najbliższe spotkanie to spektakl poetycko - muzyczny "W poetyckim świecie Marii Słomak - Sojki" 28 marca o godzinie 19.00, a potem11 kwietnia wieczorem chwila refleksji z tekstami pod wspólnym tytułem "Miejcie nadzieję".

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich tych, którzy lubią poezję i piękne teksty recytowane i śpiewane.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook