pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 16 czerwca 2014
  • wyświetleń: 3122

Za nami trzeci sezon poezji i muzyki

W piątek 13 czerwca odbył się ostatni w tym sezonie kulturalnym wieczór z cyklu "Poezja i muzyka pod 13". Celem co miesięcznych spotkań było pokazanie piękna języka polskiego poprzez prezentację wybranych wierszy największych polskich poetów oraz najładniejszych utworów polskiej piosenki poetyckiej poezji śpiewanej.

Od września 2013 do czerwca 2014 spotkaliśmy się z naszymi gośćmi dziewięć razy. Wykonaliśmy ponad 140 wierszy oraz ponad 90 piosenek. Wiersze recytowało ogółem siedmioro recytatorów, a piosenki śpiewało 15 wokalistów.

Ostatni wieczór nosił tytuł "Przecież spotkamy się znów" i nawiązywał do problematyki rozstań i powrotów. W programie pojawiły się wiersze Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jonasza Kofty, Haliny Poświatowskiej, Jana Twardowskiego i Wisławy Szymborskiej w interpretacji Doroty Pławeckiej, Michała Pudełki i Renaty Zborowskiej.

Poezja i muzyka pod 13 - 13.06.2014 · fot. Kamila Olszowiec


Piosenki jak zwykle dodały uzupełniły i dopełniły wymowę wierszy. Tym razem do wokalistów dołączył chór UTW, który przywitał gości pięknym kanonem "Wiosna". Następnie Julka Biela zaśpiewała piosenkę "Bursztynek", a Paulina Mika w typy dla siebie sposób zinterpretowała utwór "Żegnaj, kotku". O trudnych chwilach rozstań traktowała piosenka "Zawsze tam, gdzie ty" wykonana przez Magdę Kawkę. Potem zaskoczył gości chór, prezentując "Niepewność" Mickiewicza w zupełnie niebanalny sposób.

O tym, że "Jeszcze się spotkamy" przekonywała Dorota Bieniek, z życzenia "Niech cię wiedzie dobry wiatr" w bardzo interesujący sposób przekazała Natalia Rudakiewicz. Do tematu spotkania nawiązała Karolina Olszowiec piosenką "Ballada pożegnalna", a Renata Zborowska w piosence "Zapamiętaj" śpiewała o nadziei na rychłe spotkanie. O nadchodzących wakacjach przypomniał chór "Cygańską balladą". Na zakończenie znany przebój lat sześćdziesiątych "Kiedyś przecież spotkamy się znów" wykonała Renata Zborowska z aktywnym udziałem publiczności.

To był kolejny udany wieczór. O znaczeniu tych spotkań mówił szef Pszczyńskiego Klubu Nauki i Sztuki Mirosław Kozik, dziękując wszystkim organizatorom, wykonawcom i gościom. Renata Zborowska uchyliła rąbka tajemnicy na temat planów na przyszły rok i pożegnała wszystkich piosenką "Nie mówię żegnaj, lecz do widzenia".

Wieczory "Poezji i muzyki pod 13" były zawsze ciepło przyjmowane przez naszych gości. Doczekały się też stałych widzów, którzy nie opuścili żadnego spotkania. Mamy nadzieję, że po dwumiesięcznej przerwie będziemy mogli przywitać miłośników pięknego słowa mówionego i pisanego kolejnym ciekawym programem. Dziękujemy za to, co było i zapraszamy we wrześniu.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook