pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 25 października 2014
  • 27 października 2014
  • wyświetleń: 22628

Wyróżnienie dla ks. Józefa Marka

Ks. Józef Marek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie, został dziś przez ks. arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Katowickiej.

25 października parafia Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Boskiej Częstochowskiej uroczyście obchodziła 25. rocznicę poświęcenia kościoła. Z tej okazji pod przewodnictwem ks. arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca odprawiono uroczystą mszę św. , w której uczestniczyło wielu księży, zwłaszcza tych, którzy na przestrzeni mijających lat związani byli z parafią, a także bardzo wielu wiernych.

Już na początku XX w. za czasów proboszczowania w pszczyńskiej parafii Wszystkich Św. księdza Hugo Ohla rodziła się myśl wybudowania w Pszczynie nowego kościoła. W latach powojennych powstały co prawda liczne nowe kościoły i parafie w okalających Pszczynę wsiach, ale macierzysty parafialny kościół w mieście, był coraz ciaśniejszy, a Pszczyna stale się rozrastała. W latach 70-tych wraz z napływem do Pszczyny dużej liczby nowych mieszkańców, przybywających do naszego miasta za pracą, powstało na południu miasta duże osiedle mieszkaniowe, znacznie już oddalone od macierzystego kościoła Wszystkich Św. Proboszcz parafii Wszystkich Św. ks. prałat Józef Kuczera, usilnie starał się doprowadzić do wybudowania na nowo powstających osiedlach mieszkaniowych nowego kościoła.

Msza św. z okazji 25-lecia poświęcenia kościoła Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie - 25.10.2014 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Ostatecznie pozwolenie na wybudowanie kościoła udało mu się uzyskać od władz 25 marca 1982 r. Budowniczym nowego kościoła został wikary parafii Wszystkich Św. zaprawiony już w budowaniu kościołów ks. Józef Marek, który właśnie kończył budowę kościoła Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Porębie.

Jeszcze w roku 1982 powstała tymczasowa kaplica, w której już w grudniu 1982r. odprawiono pierwszą pasterkę. Nowy kościół zaprojektował mgr inż. Stanisław Kwaśniewicz, a plany konstrukcyjne i obliczenia statyczne wykonał inż. Józef Homa. Wystrój wnętrza zawdzięcza kościół artyście rzeźbiarzowi Zygmuntowi Brachmańskiemu.

Erygowanie parafii Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Boskiej Częstochowskiej nastąpiło 1 marca 1983 r. Budowę bryły kościoła rozpoczęto w 1984 r. i przebiegała ona w niezwykłym tempie. Spowodowane było to przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem parafian, ale także mieszkańców całego miasta, którzy poświęcali swój wolny czas pracując na budowie. O ogromnym zaangażowaniu w budowę niech świadczy choćby to, że w chwili, gdy wystąpiła potrzeba wykonania niezwykle grubej żelbetowej płyty pod probostwem (co było spowodowane występowaniem na tym terenie tzw. "kurzawki"), betonowanie odbywało się bez przerwy dwa dni i przedzielającą je noc, a wielu parafian pracowało od początku do samego końca wylewania betonu.

Pierwsza pasterka w nowo budowanym kościele odbyła się przy trzaskającym mrozie jeszcze pod gołym niebem, ale już w powstających murach kościoła.

Ostatecznie w dniu 28 października 1989 r. biskup katowicki Damian Zimoń, dokonał poświęcenia kościoła. Na uroczystościach poświęcenia kościoła głos zabrał także ks. prałat Józef Kuczera, inicjator budowy kościoła. Było to jego bodajże ostatnie publiczne wystąpienie, przed jego śmiercią w dniu 24 grudnia 1989 r.

Jak powiedział ks. proboszcz przedstawiając ks. arcybiskupowi parafię "Budowaliśmy tę świątynię naszą modlitwą, pracą i ofiarą... dzisiaj chcemy podziękować wszystkim kapłanom, którzy tutaj pracowali, wspólnocie pszczyńskiej i wspólnocie Opus Dei, która również tutaj pracował, chcemy podziękować wszystkim tym, którzy mają udział w tworzeniu tej wspólnoty i budowaniu kościoła".

Na zakończenie uroczystości 25-lecia poświęcenia kościoła Podwyższenia Krzyża Św., ks. arcybiskup katowicki Wiktor Skworc, ogłosił uradowanym wiernym, że mianował ks. proboszcza Józefa Marka Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Katowickiej.

Życzenia z okazji 25-lecia poświęcenia ks. proboszczowi Józefowi Markowi oraz podziękowania za odwiedziny Pszczyny, na ręce ka. arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca złożył burmistrz Dariusz Skrobol.

Andrzej Grynpeter

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook