pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 3 listopada 2014
  • 10 listopada 2014
  • wyświetleń: 4749

Znowu poetycko w "13"

W miniony piątek 7 listopada odbyło się trzydzieste już spotkanie z "Poezją i muzyką pod 13". Tym razem miłośnicy pięknego polskiego słowa poetyckiego zostali zaproszeni na wieczór zatytułowany "Chcę być sobą".

W założeniu miał on być zachętą do refleksji nad ludzkimi wyborami życiowymi, zgodnie z myślą Fiodora Dostojewskiego "Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą". I to założenie udało się zrealizować w pełni.

W atmosferę wieczoru wprowadził Marcin Staszek, który znakomicie wykonał "Jednego serca" Adama Asnyka, a akompaniował mu Korneliusz Fisiak. Ten nastrój panował przez resztę spotkania.

Pani Teresa Musik, dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie wręczyła uroczyście w asyście Burmistrza Dariusza Skrobola nagrody laureatom konkursu literackiego "Świat poezją malowany". Dwoje z nich ( pani Łucja Prządka - wyróżnienie i Marek Kucak - I miejsce) zaprezentowało swoje nagrodzone wiersze,
a utwór pani Agnieszki Kostuch (II miejsce i nagroda Dyrektora Biblioteki) ze względu na nieobecność laureatki przeczytała pani Irena Morcinek z biblioteki.

30. spotkanie z poezją i muzyką - 07.11.2014 · fot. Dominika Pałyz


Po tej uroczystości przenieśliśmy się w świat poezji w wersji mówionej i śpiewanej. Starannie dobrane wiersze najbardziej znanych i lubianych poetów polskich (Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Jana Kochanowskiego, Daniela Naborowskiego, Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Kazimiery Iłłakowiczówny, Wisławy Szymborskiej) interpretowali: Elżbieta Jasińska, Dorota Pławecka, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Równie starannie dobrane zostały piosenki. Każdy z wokalistów starał się jak najlepiej wykonać przygotowany utwór, aby przekazać zawartą w nim treść. I tak mogliśmy usłyszeć następujące piosenki: "Życia mała garść" (Paulina Mika i Marcin Staszek), "Karuzela" (Magda Kawka), "Sen o Wiktorii" (Grzegorz Wuwer z synem Tomkiem na gitarze), "Kiedyś była różą" (Paulina Mika z Danielem Kolarzem na pianinie), "Magiczne ognie" (Aurelia Uszok), "Przebudzenie (Natalia Rudakiewicz), "Elektryczny" (Dorota Bieniek i Artur Wala), "Orła cień" (Ada Komarek) i "Mówię ci, że" (Grzegorz Wuwer).

Na zakończenie wieczoru goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy "Sybiracy - droga do wolnej Polski" przygotowanej przez młodzież z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej pod kierunkiem pana Michała Pudełko.

Mamy nadzieję, że wieczór ten upłynął naszym gościom w miłym nastroju, a prezentowane utwory skłoniły do refleksji nad wyborami życiowymi w pełnym tego słowa znaczeniu.
"Tak jak prawda jest dla człowieka kluczem do świata, tak wolność jest kluczem, który wartości otwiera drogę w głąb człowieka" (ks.Tischner).

Na następny refleksyjny wieczór zapraszamy 12 grudnia. Zaprezentujemy wtedy teksty ilustrujące temat spotkania: "Wierzę w lepszy świat".

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook