pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 26 listopada 2014
  • 28 listopada 2014
  • wyświetleń: 17983

Paweł Sadza ponownie starostą!

Paweł Sadza został ponownie wybrany starostą powiatu pszczyńskiego. Chociaż tak zdecydowała większość radnych, Prawo i Sprawiedliwość mówi o skandalu i układzie. Wicestarostą został Krystian Szostak, który do pracy w roli samorządowca wraca po kilkuletniej przerwie.

26 listopada po raz pierwszy spotkała się Rada Powiatu Pszczyńskiego kadencji 2014-2018. W sali sesyjnej pojawiło się wiele nowych osób, ale i nie brakowało doświadczonych samorządowców. Obrady rozpoczęły się od hymnu, a następnie wręczenia zaświadczeń o wyborze na radnego oraz ślubowania.

W dalszej części wybrano na przewodniczącą rady Barbarę Bandołę (Platforma Obywatelska), a na zastępczynią przewodniczącej - Agatę Tuckę-Marek (Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe). Wyniki już tego głosowania potwierdzały informację naszego portalu, że wspólną koalicję zawarły PO, PPS oraz Liga Samorządowa Ziemi Pszczyńskiej.

I sesja Rady Powiatu 2014-2018 - 26.11.2014 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Najbardziej elektryzujący był jednak wybór na starostę pszczyńskiego. Zgłoszono dwóch kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość wysunęło kandydaturę Bronisława Gembalczyka, a Platforma Obywatelska - Pawła Sadzę. W tajnym głosowaniu (wynikiem 15:7) na urząd starosty ponownie wybrany został Paweł Sadza. Co ciekawe, wynik ten jest wyższy niż liczba głosów wspomnianej koalicji, co oznacza, że głos na wybranego starostę oddała również przynajmniej jedna osoba z Prawa i Sprawiedliwości.

Nowym wicestarostą będzie Krystian Szostak z Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego, którego do pełnienia tej funkcji wskazał starosta. Po wyborze oznajmił, że liczy na dynamizację rozwoju powiatu w obecnym kształcie.

W Zarządzie Powiatu Pszczyńskiego nowej kadencji znaleźli się jeszcze: Grzegorz Nogły (Liga Samorządowa Ziemi Pszczyńskiej), Stefan Ryt (Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe) i Zygmunt Jeleń (Platforma Obywatelska).

W tym gronie nie ma nikogo z Prawa i Sprawiedliwości, chociaż to właśnie komitet tego ugrupowania zdobył w radzie największą liczbę mandatów. Waldemar Januszewski zwrócił uwagę, że żadna z pozostałych frakcji nie chciała podjąć rozmów z PiS odnośnie koalicji. Nazwał obecną sytuacją "układem" i "skandalem". Zwrócić należy jednak uwagę, że w środę PiS kandydata zaproponowało wyłącznie na starostę, w pozostałych głosowaniach nie zgłaszało swoich propozycji.

Na wniosek starosty radni zdecydowali o przerwaniu sesji przed wyborem członków komisji i przeniesieniu tych wyborów na poniedziałek 1 grudnia na 13.00.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook