pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 8 grudnia 2014
  • 16 grudnia 2014
  • wyświetleń: 4637

"Wierzę w lepszy świat" w 13

Piątkowe spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" upłynęło pod hasłem "Wierzę w lepszy świat". Ten lepszy świat to nasze plany, marzenia, nadzieje, a przede wszystkim wielka dawka optymizmu. A tej nie zabrakło w żadnej minucie tego spotkania, bo, jak powiedział Phil Bosmans "Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie"

Starannie przygotowany program sprostał chyba oczekiwaniom przybyłych gości, bo nie kryli zadowolenia i nie szczędzili pochwał po zakończeniu spotkania. A było czego posłuchać. Wiersze Adama Asnyka, Józefa Barana, Tadeusza Śliwiaka, Jana Brzechwy, Haliny Poświatowskiej, Leopolda Staffa, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Witolda Woroszylskiego, Karola Wojtyły recytowali: Dorota Pławecka, Elżbieta Jasińska, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska.

Do tego piosenki pokazujące ten "lepszy świat" w wykonaniu Patrycji Sołtys, Karoliny Olszowiec, Doroty Bieniek, Agatki Szwedki, Aurelii Uszok (której na pianinie akompaniował Adrian Pistelok), Grzegorza Wuwera w towarzystwie grającego na gitarze syna Tomka, Magdy Kawki, Grzegorza Szwedki i Renaty Zborowskiej oraz zespołu Vocal Senior pod kierunkiem Jadwigi Masny.

"Wierzę w lepszy świat" w 13 - 12.12.2014 · fot. Renata Zborowska


Trzydzieste pierwsze spotkanie stanowiło podsumowanie kolejnego roku prezentacji najładniejszych tekstów poezji polskiej w wydaniu mówionym i śpiewanym. Przypomnijmy, że celem tych spotkań jest propagowanie pięknego, mądrego słowa poetyckiego, które wyszło spod pióra znanych i uznanych w literaturze polskiej twórców.

Starannie wybrane i dobrane do konkretnego tematu teksty uzupełnione o utwory poezji śpiewanej mają przybyłym gościom przynieść chwilę ukojenia i wytchnienia od codziennych kłopotów oraz zachęcić do zastanowienia się nad problemami, jakie na każdym spotkaniu są poruszane.

Wieczory te mają już swoich stałych odbiorców. Godzina spędzona w tak miłej, sympatycznej i kameralnej, niemal rodzinnej atmosferze sprzyja kontemplowaniu myśli zawartych w prezentowanych tekstach. Staramy się pokazać, że poezja polska ma charakter uniwersalny i w twórczości największych poetów znaleźć można wiele treści związanych z proponowanymi przez nas tematami. A polskie piosenki ( i te najnowsze i te najstarsze) charakteryzują się mądrymi wartościowymi tekstami.

Warto raz w miesiącu poświęcić godzinkę na spotkanie z tą poezją. Przynajmniej tak twierdzą ci, którzy pojawiają się w "13"w miarę regularnie.

"Świat to trudne miejsce. Jemu nie zależy. Choć nie żywi nienawiści do ciebie i do mnie, nie darzy nas tez miłością. Dzieją się na nim rzeczy straszne, których nie można wytłumaczyć. (...)Pamiętaj jednak, żeby robić swoje..."(S. King)

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania od stycznia.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook