pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 21 grudnia 2014
  • 22 grudnia 2014
  • wyświetleń: 9495

Nagrody za wkład w kulturę21 grudnia w PCKulu rozdano Kulturalne Nagrody Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola.

W tym roku statuetki Pszczyńskiego Wybrańca otrzymali: Łucja Prządka, Feliks Zawiła, Andrzej Urbański, Marian Małecki, Sławomir Pastuszka oraz Tadeusz Kulas.

Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury - 20.12.2014 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Łucja Prządka - za całokształt działalności w dziedzinie Kultury.

Uzasadnienie - emerytowana nauczycielka, jest działaczką na niwie regionalnej kultury od wielu lat, a konkretne poczynania widoczne w życiu publicznym i kulturalnym Pszczyny datują się na 1992 rok, kiedy to jako radna energicznie walczyła o należne miejsce placówek kulturalnych i zespołów w nowej rzeczywistości.

Jej aktywność została zauważona w 1998 roku, kiedy została wybrana do zarządu miasta na kolejną kadencję, gdzie mogła z większą skutecznością realizować swoje inicjatywy.
Od wielu lat jest współorganizatorką dorocznych "Spotkań pod Brzymem" a także znakomitą konferansjerką i gawędziarką.
Plonem jej działalności na niwie pszczyńskiego folkloru było współautorstwo wydawnictwa "Na ludową pszczyńską nutę" (Słownik zespołów ludowych i kapel Ziemi Pszczyńskiej) a także wiele artykułów i recenzji na ten temat w lokalnej prasie (Głos Pszczyński od 20 lat, Orędownik i Gazetka Osiedla Daszyńskiego).
W 2007 roku pani Łucja zainicjowała społeczny ruch na rzecz odrodzenia harcerstwa polskiego w Pszczynie, w efekcie czego powstało Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego "Czuwaj". Ta cenna inicjatywa zaowocowała już pierwszymi spotkaniami i imprezami związanymi z nowymi kołami harcerskimi w szkołach, tego ważnego dla kultury młodzieżowej zjawiska.

Szerokim polem działalności kulturalnej i społecznej są jej inicjatywy w zakresie poezji o tematyce pszczyńskiej (redakcja publikacji "Pszczyńskie widzimisię" - 2008 r.), a także zaangażowana publicystyka o tematyce osiedlowej, parafialnej i szkolnej. Udział w Radzie osiedla Daszyńskiego, w Radzie Parafialnej Miłosierdzia Bożego i inicjatywach związanych z budżetem obywatelskim.
Zdaniem zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej pani Łucja Prządka w pełni zasłużyła na zaszczytną Nagrodę Burmistrza Pszczyny za całokształt działalności w dziedzinie kultury.

Feliks Zawiła - za całokształt działalności w dziedzinie Kultury.

Uzasadnienie - Członek Polskiego Związku Filatelistów od 1967 roku.

Odznaczony: Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową PZF. Od 1977 do 1995 roku pełnił funkcję sekretarza Zarządu Koła PZF nr 5 w Pszczynie. Od 2011 roku jest członkiem Zarządu Oddziału PZF w Rybniku. W swoich zbiorach posiada zbiory wyróżnione brązowym medalem na I Mistrzostwach Polski w Filatelistyce Tematycznej. Organizator wielu pokazów i wystaw filatelistycznych w Pszczynie. Był między innymi inicjatorem i organizatorem I i II Mistrzostw Polski w Filatelistyce Tematycznej w Pszczynie, w roku 2019 i 2014, a także Krajowej Wystawy Filatelistycznej "Pszczyna 2009".
Jest inicjatorem i koordynatorem giełdy staroci na rynku w Pszczynie.

Andrzej Urbański - za całokształt działalności w dziedzinie Kultury.

Uzasadnienie - współwłaściciel pracowni rzeźbiarskiej "Artpless" jest uznanym w środowisku lokalnym artystą, którego rzeźby stoją w licznych miejscach turystycznych gminy Pszczyna. Wymienić można chociażby:
  • rzeźbę św. Piotra w Rybaczówce w Łące
  • Ławkę Ślązaka i Ślązaczki w Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej
  • rzeźbę Utopca
  • rzeźbę Wybrańca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie


Andrzej Urbański jest również autorem statuetki Chochli wręczanej laureatom "Festiwalu Pszczyńskich Maszketów". W 2008 r. Parku Pszczyńskim odbył się nietypowy Plener Rzeźbiarski. Andrzej Urbański (Pszczyna), Czesław Józefczuk (Tychy) i Paweł Kos (Żywiec) - uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Górkach Wielkich -za pomocą pił mechanicznych oraz dłut przemienili kłody drzewa w piękne dzieła sztuki. Plener cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pszczyny oraz turystów. Wiele osób przystawało, aby zobaczyć "na żywo", jak powstaje rzeźba. 

Marian Małecki - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku.

Uzasadnienie - dr Marian Małecki, Prezes Stowarzyszenia "Pro Memoria". Dzięki ogromnemu zaangażowaniu , poświęceniu i pracy Stowarzyszenia pod przewodnictwem pana doktora 9 listopada została otwarta kolejna placówka kulturalna w Pszczynie - Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, z siedzibą w parku, w tzw. Domu Ogrodnika.

W Muzeum prezentowanych jest ok. 700 eksponatów, zebranych przez członków stowarzyszenia "Pro memoria" oraz sympatyków. Podziwiać można cztery ekspozycje stałe: dzieje militarne ziemi pszczyńskiej od neolitu do średniowiecza, okres nowożytny, burzliwy wiek dziewiętnasty oraz wiek dwóch wojen światowych. Wśród eksponatów są m.in.: mundury, elementy uzbrojenia, amunicję, stare dokumenty, zdjęcia, mapy czy obrazy. Jest także ekspozycja plenerowa - rozwój broni na przestrzeni wieków. W budynku gospodarczym organizowane będą prelekcje. 

Sławomir Pastuszka - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku.

Uzasadnienie - Sławomir Pastuszka od wielu zajmuje się promowaniem kultury żydowskiej na terenie Pszczyny, zupełnie bezinteresownie dba o żydowski cmentarz. W bieżącym roku z wielkim z zaangażowaniem włączył się w organizację "XI Spotkań z Kulturą Żydowską" w Pszczynie.

Z jego inicjatywy powstała bardzo interesująca wystawa plenerowa poświęcona 200. rocznicy Cmentarza Żydowskiego w Pszczynie. Był osobą merytorycznie odpowiedzialną za wystawę. Ponadto opracował i wygłosił wykład otwarty na temat "Żydów na wsi pszczyńskiej", przygotował i przeprowadził warsztaty dla młodzieży. Aktywnie włączył się w zwiedzanie miejsc historycznie związanych z pszczyńskimi Żydami: zainteresowanych oprowadził po cmentarzu żydowskim oraz zabrał na niedzielny spacer po mieście "śladami pszczyńskich Żydów". Sławomir Pastuszka był też moderatorem spotkania z Kazimierą Szczuką.

Tadeusz Kulas - za całokształt działalności w dziedzinie Kultury.

Uzasadnienie - rocznik 77, wokalista, trębacz, kompozytor, performer, autor kilku tekstów. Pszczynian z urodzenia, absolwent Szkoły Podstawowej nr 18 w Pszczynie. Naukę gry na trąbce rozpoczął w szkolnej orkiestrze założonej przez pana Andrzeja Łysko. Z zespołem "Sensorry" nagrał płytę "38:06", którą wydał Tymon Tymański w swoim Biodro Records. Artysta jest autorem muzyki i aranżacji do spektakli: "Sex, Prochy i Rock&Roll", "Przypadek Iwana Iljicza" oraz "Karamazow", będących w repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Wspólnie z paroma innymi muzykami współtworzył grupę "YAss-No", która była powołana specjalnie do realizacji słuchowiska muzycznego, którego transmisja nadawana była na żywo w radiowej "Trójce". Tadeusz Kulas napisał i zagrał partię trąbek do filmu Marka Lechkiego pt. "Erratum". Ma również na swoim koncie szereg występów z grupą "Chain Smokers" łączącą poezję, głównie autorstwa Andrzeja Sosnowskiego z muzyką. Podczas koncertów Sosnowski czyta swoje teksty do muzyki, która bardzo często jest improwizowana. Wspólnie z Piotrem Rachoniem powołał do życia NIGHT OUT, band kończy właśnie prace nad swoim debiutanckim krążkiem. Grupa ta dostała nominacje do  nagrody  Gazety Wyborczej - "Warto" i to jeszcze przed wydaniem płyty, na podstawie zagranych koncertów.

Tadeusz Kulas jest częścią dziesiątków różnorodnych, często skrajnie odmiennych projektów, między innymi duetu "Spitfire", dzięki któremu pojawił się pomysł przearanżowania starych utworów "Raz Dwa Trzy" i zagrania ich w całkiem nowym, odmienionym brzmieniu. Oba zespoły odbywały tournee po największych polskich miastach, a także koncertowały w USA i Kanadzie.

Na co dzień Tadeusz Kulas współpracuje z zespołem "Raz Dwa Trzy", jednym z najpopularniejszych zespołów polskich wywodzący się z ruchów studenckich.

W listopadzie Tadeusz Kulas wraz z zespołem "Raz Dwa Trzy" reprezentował Polskę na uroczystości wręczenia prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu ("Memory of Nations Awards" ) w Teatrze Narodowym w Pradze.

new / pless.pl
źródło: PCKul

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook