pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 3 czerwca 2015
  • 17 czerwca 2015
  • wyświetleń: 4064

Śpiewali i recytowali o lecie w "13"

Ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" upłynęło pod znakiem lata. Scenografię stanowiły obrazy przedstawiające tę porę roku i stanowiły idealne tło do wykonywanych tekstów. Goście mogli podziwiać między innymi przepiękne prace plastyczne pani Moniki Balcer-Konieczny oraz pani Anny Stoszek-Szrobosz.

W piątek, 12 czerwca zakończyliśmy czwarty sezon poetycko-muzyczny w "13". Ogółem odbyło się 37 spotkań, na scenie wystąpiło przez ten czas 15 recytatorów oraz ponad 20 wokalistów. Trudno podać nawet w przybliżeniu liczbę gości, bo sala w "13" jest miejscem bardzo kameralnym i mieści niewiele osób, ale przypuszczamy, że skorzystało z naszego zaproszenia około 1500 osób.

Tym razem zaprosiliśmy gości na spotkanie z latem. Przygotowaliśmy repertuar, który był rozwinięciem tytułu "Lato czeka" i zapowiedzią tego, co kojarzy się z tą piękną porą roku. Na początek wystąpił zespół wokalny UTW pod kierunkiem pani Jadwigi Masny i wykonał kanon "Cztery pory roku". Było to znakomite wprowadzenie do tematu zbliżającego się lata.

Śpiewali i recytowali o lecie w "13" - 12.06.2015 · fot. Sławomir Chodura


W repertuarze wieczoru pojawiły się wiersze Jana Brzechwy, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Władysława Broniewskiego, Tadeusza Kubiaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Leopolda Staffa i Czesława Miłosza. Recytowali je: Elżbieta Jasińska, Michał Pudełko, Marcin Piech, Antoni Machnik, Piotr Kolonko i Renata Zborowska. Piosenki natomiast stanowiły ciekawe uzupełnienie letnich treści. I tak usłyszeliśmy: "Malinowe lato" i "Babie lato" (Paulina Chodura), "Rzepakowe lato" i "Ballada o dziwnym malarzu" (Grzegorz Wuwer), "Między ciszą a ciszą" i "Znów wędrujemy" (Grzegorz Szwedka), "Lato spaceruje" (Patrycja Sołtys), "Motylem byłam" (Agatka Szwedka), "Wakacje z deszczem" i "Dookoła kipi lato" (Renata Zborowska), kanon "Deszcz" (zespół wokalny UTW), "Piechotą do lata", "Lato pachnące miętą" i "Lato czeka" (Paulina Chodura, Renata Zborowska, Grzegorz Szwedka, Grzegorz Wuwer)

Udowodniliśmy, dobierając w taki sposób teksty do programu, że lato to niesamowita pora roku, bardzo optymistyczna, bo wtedy, kiedy świeci słońce i wokół jest kolorowo, po prostu żyć się chce.

W trakcie wieczoru goście raczyli się kawą, dobrymi herbatami i sokami oraz słodkimi przekąskami. Na zakończenie czekała ich niespodzianka - drobne prezenty od organizatorów - słodycze, książki, płyty z muzyką i filmami. Wydaje się, że był to miły akcent tego wieczoru. Nawiązaliśmy tym samym do początków naszej działalności w "13", kiedy na każdym spotkaniu wśród gości rozlosowywaliśmy drobne niespodzianki. Mamy nadzieję, że jeśli będzie taka możliwość i pomogą nam jacyś sponsorzy, stanie się to może naszą tradycją.

Pragnę w tym miejscu bardzo podziękować tym, którzy wspomagali mnie w realizacji tego projektu: wszystkim recytatorom, wokalistom, akustykom i oczywiście gościom, którzy niezmiennie dodawali otuchy swoimi pozytywnymi komentarzami.

Czwarty sezon "Poezji i muzyki pod 13" uznać należy za bardzo udany. Zyskaliśmy stałych odbiorców, pojawili się nowi wykonawcy, sięgnęliśmy po nowe środki wyrazu. Staraliśmy się pokazać w jak najlepszy sposób piękno polskiego słowa poetyckiego mówionego i śpiewanego.

Mamy nadzieję, że kolejny sezon będzie jeszcze lepszy, że uda nam się pozyskać nowych stałych gości oraz że dołączą do nas nowi wykonawcy. Już dziś serdecznie zapraszam na "Poezję i muzykę pod 13" w nowych odsłonach. Jeśli ktoś chciałby nam pomóc, proszę o kontakt przez sekretariat PCKulu.

Dziękuję bardzo za te cztery lata i zapraszam na następne!

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook