Telewizja pszczyna.tv

  • 23 lipca 2015
  • wyświetleń: 3790

Zamki i warownie jurajskie

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to pod wieloma względami bardzo interesujący fragment naszego kraju. Jest on ciekawy, m.in. ze względu na historię, ukształtowanie terenu, walory przyrodnicze czy krajobrazowe. Bogata sieć szlaków turystycznych pieszych, jak i rowerowych oraz bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, czyni ten teren doskonałym miejscem do spędzenia kilku dni urlopu czy wakacji, np. zwiedzając go z perspektywy siodełka rowerowego.

Zamki i warownie jurajskie - 11-15.07.2015 · fot. Diablak


Już po raz drugi Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" wyszedł z inicjatywą zorganizowania dla mieszkańców powiatu pięciodniowej wycieczki zwanej obozem rowerowym. Fakt, że termin wyjazdu mógł kolidować wielu osobom z pracą czy innymi planami wakacyjnymi, nie przeszkodził w tym, aby kilkuosobowa grupa pojechała właśnie na Jurę.

W dniach 11-15 lipca uczestnicy obozu aktywnie przejeżdżali przez wiele interesujących miejsc na Jurze. W trakcie wyjazdu udało się zobaczyć czy też zwiedzić, m.in. takie punkty, jak:
- cmentarz z I Wojny Światowej w Kotowicach,
- zespół zabytkowych stodół w Żarkach,
- budynek byłej synagogi w Żarkach,
- kirkut w Żarkach,
- Zamek Ostrężnik,
- Zamek Olsztyn,
- Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie,
- Zamek Mirów,
- Zamek Bobolice,
- Dwór Krasińskich w Złotym Potoku,
- Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku,
- Rezerwat Sokole Góry,
- Diabelskie Mosty,
- Bramę Twardowskiego,
- Zalew Porajski (który został objechany przez grupę),
- Klasztor na Jasnej Górze.

W trakcie każdego dnia wycieczki grupa pokonywała niewielki dystans. Zazwyczaj każda jednodniowa wycieczka mieściła się w granicach około 50-54 km. Zgodnie z założeniami był to wyjazd dla każdego rowerzysty amatora i nie wymagał dużego przygotowania kondycyjnego. W tracie tych kilku dni każdy z uczestników przejechał niewielki, bo liczący 250 km dystans. Wyzwaniem jednak nie była odległość a suma wzniesień, która wyniosła około 2000 m. Liczne strome podjazdy stanowiły dla uczestników wyzwanie, jednak ostrożne zjazdy rekompensowały włożony wcześniej wysiłek. Po pięciu dniach podróżowania po północnej części Jury wszyscy bezpiecznie wrócili do Pszczyny.



Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Urzędem Miejskim w Pszczynie. W organizowanych przez nas wycieczkach biorą udział zarówno uczniowie szkół podstawowych wspólnie z rodzicami, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, studenci oraz osoby już pracujące.

Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę, która odbędzie się 30 sierpnia 2015 r. a jej celem jest zdobycie Królowej Beskidów, czyli Babiej Góry. Szczegóły wycieczki znajdują się wkrótce na stronie klubu.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Facebook