pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 15 listopada 2015
  • wyświetleń: 6653

Jonasz Kofta - wiersze i piosenki

W piątek 13 listopada na trzydziestym dziewiątym już spotkaniu z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" mieliśmy przyjemność przedstawić szanownym gościom wybrane utwory Jonasza Kofty.

Wieczór poetycko - muzyczny rozpoczął się bardzo miłym akcentem - wręczeniem nagród poetom nagrodzonym i wyróżnionym w organizowanym przez Miejsko - Powiatową Bibliotekę w Pszczynie konkursie "Świat poezją malowany". Szczegóły na stronie biblioteki: biblioteka-pszczyna.home.pl/. Nagrody wręczała pani Burmistrz Barbara Sopot - Zembok i dyrektor Biblioteki Teresa Musik. Nagrodzone wiersze czytali autorzy oraz za tych, którzy nie mogli być obecni na tej uroczystości - Jolanta Kalafarska i Irena Morcinek.

Jonasz Kofta - wiersze i piosenki- 13.11.2015 · fot. Dominika Pałyz


Po części oficjalnej nastąpiła "część artystyczna" czyli prezentacja tekstów Jonasza Kofty. Twórczość tego poety ma z pewnością charakter bardzo uniwersalny i różnorodny. Obok tekstów bardzo poważnych znajdujemy wiele refleksyjnych, ale i dowcipnych. Do kilkudziesięciu z nich znani i cenieni kompozytorzy napisali muzykę i w ten sposób powstały piosenki, które często stawały się przebojami. Repertuar na to spotkanie został dobrany w taki sposób, aby obok wierszy refleksyjnych, poważnych i nostalgicznych znalazły się utwory dowcipne, wywołujące uśmiech na twarzach słuchających.

Wybrane wiersze poety recytowali: Dorota Pławecka, Elżbieta Jasińska, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Ich interpretacje chyba podobały się gościom, gdyż słuchacze żywo reagowali po każdym utworze.

Prezentacja tekstów przeplatana była pięknymi piosenkami ze słowami Kofty. Warto wymienić tytuły tych piosenek, gdyż młodszym odbiorcom nazwisko autora niewiele mówi i nawet czasami nie zdają sobie sprawy, że to, czego słuchają, zostało napisane przez Jonasza Koftę. I tak na początek sztandarowa piosenka wielu wieczorów poetyckich - "Trzeba marzyć". Potem kolejno usłyszeliśmy: "Wszystko za wszystko" (Roksana Sawicka i Karolina Grzechnik - udany debiut w "13", "Sen motyla" i "Jak pięknie by mogło być" (Magda Kawka), "Jej portret" (Grzegorz Wuwer), "Wakacje z blondynką" i "Serce mnie pęka" - dowcipny tekst do poloneza Ogińskiego (Grzegorz Szwedka), "Walc szczęścia" do muzyki Alfredo Lauro (Renata Zborowska), "Do łezki łezka" (chór Vocal Senior) i wreszcie "Z tobą chcę oglądać świat" (Grzegorz Wuwer i Renata Zborowska) i na zakończenie "Pamiętajcie o ogrodach" (Grzegorz Szwedka, Grzegorz Wuwer i Renata Zborowska.

Wieczór upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Twórczość Jonasza Kofty jest bliska wielu miłośnikom poezji, a prezentowane przez recytatorów wiersze bardzo podobały się gościom. Do tego starannie dobrane i dobrze wykonane piosenki sprawiły, że całość była z pewnością miłą uczta dla duszy i uszu.

"ŻEBY COŚ SIĘ ZDARZYŁO
ŻEBY MOGŁO SIĘ ZDARZYĆ
I ZJAWIŁA SIĘ MIŁOŚĆ
TRZEBA MARZYĆ"
(Jonasz Kofta)

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie 11 grudnia. W okresie poprzedzającym Święta chcemy razem z Państwem przyjrzeć się problemowi samotności człowieka w dzisiejszym świecie.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook