pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 2 marca 2016
  • 14 marca 2016
  • wyświetleń: 5095

Teksty Jeremiego Przybory w "13"

W piątek, 11 marca w ramach spotkań z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" usłyszeć można było teksty autorstwa Jeremiego Przybory.

Ten wyjątkowy poeta był współtwórcą Kabaretu Starszych Panów (1958 - 1966) i Kabaretu Jeszcze Starszych Panów (1978 - 1980), autorem bardzo wielu piosenek, które do dziś są wykonywane przez kolejne pokolenia polskich wokalistów. Pisał wiersze, opowiadania, poetyckie listy i inne teksty, które wyróżniają się swoistą metaforyką, oryginalnym liryzmem, dowcipem i niebanalnością tematyki. Z wielkim przymrużeniem oka mówił o codziennych sprawach, trudnych czasem uczuciach, wadach i zaletach człowieka.

Teksty Jeremiego Przybory w "13" - 11.03.2016 · fot. Dominika Pałyz


W programie piątkowego spotkania znalazły się przeróżne teksty poetyckie i prozatorskie, które z wielkim zacięciem recytowali: Elżbieta Jasińska, Marcin Piech, Piotr Kolonko, Antoni Machnik, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Sądząc po reakcji widzów, teksty spodobały się bardzo, bo dobrane zostały bardzo starannie, aby oddać całokształt twórczości poety. Były więc sentymentalne wiersze o miłości, dowcipne o ludzkich słabościach, były opowiadania z tomu "Baśnie Szeherezadka", listy - felietony ze zbioru "Listy z podróży".

Do tego oczywiście równie starannie dobrane piosenki, niektóre bardzo dobrze znane, niektóre odkryte przypadkiem. Wszystkie z muzyką Jerzego Wasowskiego.

Na początek, dla stworzenia nastroju, pojawiła się piosenka "Pejzaż bez ciebie" w wykonaniu części zespołu Vocal Senior. Następnie Magda Kawka zaśpiewała równie nastrojowy "Zmierzch". Potem utworom recytowanym towarzyszyły piosenki bardziej swobodne w treści i formie. I kolejno: "Deszcz" (Renata Zborowska), "Tanie dranie: (Grzegorz Szwedka i Grzegorz Wuwer), "Żegnaj, kotku" (Roksana Sawicka), "Już kąpiesz się nie dla mnie" (Grzegorz Wuwer), "Prysły zmysły" (Renata Zborowska), "Jeżeli kochać to nie indywidualnie" (Grzegorz Szwedka i Grzegorz Wuwer), "Upiorny twist" (Grzegorz Szwedka), "Ubóstwiam drakę" (Renata Zborowska) i na koniec "Piosenka jest dobra na wszystko" jako podsumowanie wieczoru.

Ogólnie można powiedzieć: szkoda że państwo tego nie słyszeli! Jak twierdzą bowiem nasi goście, których nie wystraszyła nieciekawa pogoda, warto było spotkać się z twórczością tego poety, bo po pierwsze rzadko dzisiaj pojawia się taka piękna polszczyzna w poezji, po drugie różnorodność treści i formy prezentowanych utworów pozwoliła na chwilę wytchnienia i zadumy, po trzecie była to kolejna uczta dla ducha. Było też i coś dla ciała, bowiem byłą jak zwykle dobra kawa, różne herbaty i drobna przekąska, za którą dziękujemy restauracji Samanta w Pasku (było pysznie!).

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie. W kwietniu bohaterką wieczoru będzie Agnieszka Osiecka. W programie pojawią się znane i mniej znane oraz zupełnie nieznane teksty poetki.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook