pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 8 kwietnia 2016
  • 18 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 4071

Twórczość Agnieszki Osieckiej pod "13" - zdjęcia

W piątek, 15 kwietnia w "13" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13". Tym razem cały wieczór poświęcony został twórczości Agnieszki Osieckiej. Ta polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka zostawiła po sobie bardzo bogatą spuściznę.

Spośród wielu niezwykle ciekawych tekstów na piątkowy wieczór wybrano kilkanaście wierszy i tyleż piosenek. Decyzja o tym, co usłyszą goście w trakcie wieczoru, była bardzo trudna. Chodziło bowiem o pokazanie różnorodności twórczości Agnieszki Osieckiej. I tak, obok bardzo znanych tekstów, pojawiły się i takie, które zadziwiły odbiorców tematyką, formą, wymową.

Warto przypomnieć, że muzykę do tekstów poetki tworzyli tacy kompozytorzy jak Seweryn Krajewski, Andrzej Zieliński, Jacek Mikuła, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Satanowski, Katarzyna Gaertner czy Jan Pietrzak.

Wybrane wiersze Agnieszki Osieckiej recytowali: Elżbieta Jasińska, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Ilustracją muzyczną były natomiast bardzo różnorodne piosenki - od tych bardzo dobrze znanych, które razem z wokalistami nucili goście, poprzez nastrojowe tworzące niesamowitą atmosferę zamyślenia, po wesołe, dowcipne, które stanowiły małe scenki rodzajowe. A wykonali je: zespół wokalny Vocal Senior ("Jak dobrze mieć sąsiada" i "Kolega maj"), Szymon Kaul (bardzo udany debiut na deskach "13" z piosenką "Hej, Hanno"), Magda Kawka ("Dookoła noc się stała" i "Dobranoc panowie"), Roksana Sawicka ("Damą być"), Grzegorz Wuwer ("Uciekaj, moje serce" i "Wielka woda"), Grzegorz Szwedka ("Kołysanka dla okruszka" i "Pani mnie inspiruje") i Renata Zborowska ("Ukradła Cyganka kurę", "Proszę sądu" i "Kto tak ładnie kradnie"). Nie mogło zabraknąć na koniec znanej piosenki "Czy te oczy mogą kłamać", a na pożegnanie goście usłyszeli "Piosenkę dla Elizy" do muzyki Ludwiga van Beethovena.

Twórczość Agnieszki Osieckiej pod "13" - 15.04.2016 · fot. Dominika Pałyz


Na koniec kilka słów refleksji. Cieszymy się, że goście dopisali i mała sala w "13" była pełna. Cieszymy się, że obecnym w 13" wieczór ten bardzo przypadł do gustu i bardzo sympatycznie wyrażali się o tym, co usłyszeli i zobaczyli.

Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim wykonawcom, gościom, którzy też chwalili atmosferę w "13". Ten wieczór przy filiżance kawy, herbaty, ze słodką przekąską oraz smacznymi kanapkami z restauracji Samanta w Piasku (dziękujemy, były bardzo smaczne!), z niesamowitym słowem poetyckim Agnieszki Osieckiej w wersji recytowanej i śpiewanej był niewątpliwym wytchnieniem dla miłośników pięknych tekstów.

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w maju. Tym razem bohaterem wieczoru będzie Marek Grechuta.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook