pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

 • 5 października 2016
 • 14 października 2016
 • wyświetleń: 4753

O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - zdjęcia

9 października minęła 10. rocznica śmierci wybitnego barda krakowskiego Marka Grechuty. W związku z tym kolejne spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" poświęcone było w całości twórczości tego znakomitego artysty.

O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - 14.10.2016 · fot. Dominika Pałyz


Cieszymy się niezmiernie, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i zjawiło się w piątek 14 października w "13". A było czego posłuchać! Świetnie dobrany repertuar i znakomite wykonania wierszy i piosenek bohatera wieczoru były dla gości wspaniałą ucztą duchową. Najpierw więc można było wsłuchać się w nostalgiczne i dowcipne utwory o miłości, potem przenieśliśmy się w świat widziany oczami dzieci, by następnie delektować się tekstami pełnymi ważnych przekazów społecznych, patriotycznych i filozoficznych.

W programie wieczoru znalazło się 16 wierszy Grechuty wybranych z tomiku "Pani mi mówi niemożliwe... Najpiękniejsze wiersze i piosenki". Recytowali: Karina Bieszczad, Marcin Piech, Kamil Widłok, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Oprawę muzyczną stanowiło 14 piosenek, z których zdecydowana większość wyszła spod pióra Marka Grechuty. Aż sześć z nich pochodzi ze wspaniałej płyty "Piosenki dla dzieci i rodziców". Piosenki wykonali:
 • "Miłość drogę zna" - Paulina Chodura
 • "Serce" - Grzegorz Szwedka
 • "Wszystko dla miłości" i "Ojczyzna" - Renata Zborowska
 • "W dzikie wino zaplątani" - Grzegorz Wuwer
 • "Śpij, bajki śnij" - Agata Szwedka
 • "Jadę pociągiem prawdziwym" i "Muszę dziś wykonać plan" - Oliwia Rozmus
 • "Żył królewicz" - Roksana Sawicka
 • "Zostawcie nam" i "Wolność" - Szymon Kaul
 • "Kraków" - Paulina Kolarz (Radosław Mika - pianino)
 • "Dni, których nie znamy" - Bartosz Mika (Radosław Mika - pianino, Mikołaj Poloczek - skrzypce)
 • "Piękne jest królestwo nasze" - zespół "Trzynastka".


O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - 14.10.2016
O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - 14.10.2016 · fot. Dominika Pałyz


Nasi goście długo po zakończeniu spotkania rozmawiali z nami na temat tego wieczoru. Chwalili dobór repertuaru, przyznawali, że nie znali wielu prezentowanych tekstów i wyrażali podziw dla wszystkich wykonawców.

Dziękujemy bardzo serdecznie za bardzo miłe słowa i wspólnie spędzony wieczór. Atmosfera była niesamowita. Stworzyli ją wykonawcy i żywo reagująca publiczność, a właściwie goście, bo tak nazywamy wszystkich, którzy przychodzą na nasze zaproszenie do "13".

O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - 14.10.2016
O twórczości Marka Grechuty w pszczyńskiej "13" - 14.10.2016 · fot. Dominika Pałyz


Już dzisiaj zapraszamy serdecznie na następne spotkanie 18 listopada na godzinę 18.00 do "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury. W tym dniu zaplanowaliśmy wieczór pod tytułem "Posłuchaj, bo to są najlepsi poeci". Prezentować będziemy recytowane i śpiewane teksty najwybitniejszych polskich poetów. Usłyszymy między innymi utwory Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Edwarda Stachury i innych twórców, których nazwiska znane są każdemu (na przykład z podręczników szkolnych).

Chcemy pokazać, że poezja może być fascynująca nawet dla kogoś, kto twierdzi, że jej nie lubi, nie rozumie, więc unika. Nasi recytatorzy i wokaliści spróbują udowodnić, że można ją pokochać za piękno słowa i ponadczasowość treści.

Specjalnymi gośćmi wieczoru będą laureaci konkursu poetyckiego "Świat poezją malowany" organizowanego przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook