pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 27 marca 2017
  • 12 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 4520

"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim

Piątkowe, już 53. spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13", poświęcone zostało twórczości niedawno zmarłego Wojciecha Młynarskiego. Z kilku tysięcy tekstów, jakie w swoim życiu napisał, wybrano kilkanaście i zaprezentowano licznie przybyłym gościom. Wojciech Młynarski tworzył różnorodne utwory.

Wyboru tych, które pojawiły się w piątkowym programie, dokonano na podstawie wydanego ostatnio zbioru "Od oddechu do oddechu". We wstępie do tego zbioru profesor Jerzy Bralczyk napisał: "Młynarski daje mi wiele radości. Wynikającej z kunsztu formy, z miedzytekstowych i międzystylowych zabaw, z pokazywania wielostronnych, nieoczekiwanych możliwości językowych...". Chcieliśmy przekazać ten kunszt formy i wyrazistość treści. Dlatego starannie dobraliśmy teksty, aby oddać mądrość i prostotę tych utworów.

W programie wieczoru znalazły się głównie teksty mówiące o miłości, tęsknocie, przemijaniu, poszukiwaniu wartości i celu w życiu, o ludzkich słabościach, o tym, co jest ważne, a co nie. Wiersze recytowali: Elżbieta Jasińska, Karina Bieszczad, Renata Zborowska, Kamil Widłok, Grzegorz Szwedka i Szymon Kaul.

"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim - 7.04.2017 · fot. Dominika Pałyz


Z kilkuset piosenek z tekstami bohatera wieczoru wokaliści zaprezentowali dwanaście. Niektóre z nich to światowe przeboje znanych zagranicznych kompozytorów, do których polskie słowa napisał właśnie Wojciech Młynarski. Wśród z nich znalazły się dwie piosenki Jaquesa Brela: "Walc na 1000 pas (Szymon Kaul) i "Nie opuszczaj mnie" (Magda Drobiec i Grzegorz Szwedka). Ponadto wybraliśmy znaną piosenkę z repertuaru Paula Anki i wielu innych światowej sławy wokalistów -"My way" (Claude Francois) - u nas zaśpiewali: Grzegorz Szwedka i Marek Peła. Oprócz tego pojawił się też lekki i dowcipny utwór "C`est si bon" (Henri Betti), którym Renata Zborowska otworzyła piątkowy wieczór.

Do tego wybraliśmy dwie piosenki stworzone do muzyki kompozytorów klasycznych: znakomity "Obiad rodzinny" do menueta z kwartetu smyczkowego nr 13 Luigi Boccheriniego w wykonaniu Grzegorza Szwedki i nastrojowe "Pragnienie miłości" do muzyki Fryderyka Szopena przedstawione przez Renatę Zborowską.

"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim - 7.04.2017
"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim - 7.04.2017 · fot. Dominika Pałyz


Reszta piosenek to współczesne przeboje polskie. I tak goście usłyszeli piosenki:
  • "Przedostatni walc"z muzyką Janusza Senta - Marek Peła,
  • "Żal mi nadziei" (Włodzimierz Korcz) - Magda Drobiec i Grzegorza Wuwer,
  • "Dwa serca" ( Andrzej Rutkowski) - Roksana Sawicka,
  • "Zapomnisz kiedyś, że to ja" (Jacek Szczygieł) - zespół Trzynastka,
  • "Tak malował pan Chagall" Leopold Kozłowski - Magda Kawka,
  • "Jak dwaj artyści szli do nieba" Leopold Kozłowski- Renata Zborowska.


Program był bardzo bogaty i niezwykle ciekawy. Tak stwierdzili nasi goście, którzy emocjonalnie reagowali na każdy utwór. Po zakończeniu koncertu nie szczędzili słów uznania dla wszystkich wykonawców.

Cieszy nas bardzo niesłabnące zainteresowanie naszymi koncertami. Mamy nadzieję, że następne nasze propozycje również przypadną Państwu do gustu.

"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim - 7.04.2017
"Poezja i muzyka pod 13" o Wojciechu Młynarskim - 7.04.2017 · fot. Dominika Pałyz


Już dzisiaj zapraszam w piątek, 5 maja na godzinę 18.00 na wieczór poświęcony twórczości Jacka Cygana. Postaramy się, aby było miło, sympatycznie i bardzo klimatycznie.

Na koniec wiersz, którego zabrakło w piątek:
"Wszystkim ludziom, co do pracy spieszą,
i tramwajom, co po szynach mkną,
wszystkim kwiatom, co się słońcem cieszą,
wszystkim kotom, co na oknach śpią;
listonoszom roznoszącym listy
i uczniowi, co do szkoły gna,
i gołębiom szarym jak dzień mglisty -
wesołego powszedniego dnia!

Mamom, które walczą z porządkami,
i tatusiom, którym czasu brak,
i maluchom nad ich zabawkami,
i babuniom zabieganym tak;
ekspedientce i starszemu panu,
co na skwerek wyprowadza psa,
strunom skrzypiec, gitar, fortepianów -
wesołego powszedniego dnia!"

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook