pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 24 kwietnia 2017
  • 12 maja 2017
  • wyświetleń: 5958

Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13"

Pięćdziesiąte czwarte spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" poświęcone zostało twórczości Jacka Cygana. Ten znany autor tekstów piosenek dla dorosłych i dla dzieci jest również znakomitym poetą. Wydał trzy tomy wierszy: "Drobiazgi liryczne", "Ambulanza" i "Pies w tunelu". Jego utwory to przede wszystkim refleksje nad otaczającą rzeczywistością i dzielenie się przeżyciami, rozważaniami i spostrzeżeniami oraz celne uwagi związane z codziennym życiem.

W piątek, 5 maja o godzinie 18.00 z minutami rozpoczęło się w "13" spotkanie pod tytułem "Życie jest nowelą czyli świat utworów Jacka Cygana". Na program wieczoru złożyło się ponad dwadzieścia wierszy z wymienionych tomików oraz trzynaście piosenek ze słowami Jacka Cygana.

Różnorodność tematyki prezentowanych utworów bardzo przypadła do gustu dość licznie przybyłym gościom. Przy filiżance dobrej kawy i aromatycznej herbaty delektowali się mądrością, celnością myśli i dowcipem przedstawianych wierszy i piosenek. A było czego posłuchać! Znakomite, mądre, dowcipne wiersze o pięknie kultury starożytnej, o przemijaniu, o codziennych zmaganiach z losem i samym sobą, o ludzkich wadach i zaletach recytowali z wielkim zaangażowaniem: Elżbieta Jasińska, Karina Bieszczad, Kamil Widłok, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska.

Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13" - 5.05.2017


Znakomicie do tego zestawu wierszy dobrane piosenki wykonali wszyscy wokaliści związani z "13". I tak w programie znalazły się znane i mniej znane piosenki:
  • z muzyką Ryszarda Rynkowskiego "Nie budźcie marzeń, gdy śpią" (Paulina Chodura), "Urodziny" (Grzegorz Wuwer z Magdą Drobiec) i "Dobry dzień" (zespół Trzynastka)
  • z muzyką Seweryna Krajewskiego "Przemija uroda w nas" (Maja Kitrasiewicz), i "Baw mnie" (Szymon Kaul)
  • z muzyką Krzesimira Dębskiego "Życie jest nowelą" (zespół Trzynastka) i "Śpiewka 1920" (Roksana Sawicka)
  • z muzyką Roberta Jansona "Łatwopalni" (Magda Kawka)
  • z muzyką Wiesława Pieregorólki "C`est la vie" (Marek Pela)
  • z muzyką Piotra Rubika "Wiara, nadzieja i miłość" (Renata Zborowska).


Jacek Cygan pisał również polskie słowa do piosenek znanych z filmów i musicali zagranicznych. W programie pojawiły się trzy z nich: "Mały elf" (muzyka Pierre Bachelet - z filmu "Emmanuelle") i "To świt, to zmrok" (muzyka Jerry Bock z musicalu "Skrzypek na dachu" - Renata Zborowska i Grzegorz Szwedka oraz "Pamięć" (muzyka Andrew Lloyd Webber z musicalu "Koty") - Magda Drobiec.

Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13" - 5.05.2017
Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13" - 5.05.2017


Goście wychodzili z tego spotkania bardzo zadowoleni i nie szczędzili słów podziwu dla wszystkich wykonawców. Podkreślali, że bardzo podobały im się wszystkie utwory Jacka Cygana, a wiersze były dla nich wielkim zaskoczeniem. Niektórzy prosili recytatorów o teksty utworów, które szczególnie do nich przemówiły.

Cieszymy się, że to, co przygotowujemy co miesiąc, tak bardzo się podoba i budzi takie emocje. Oczywiście krótka relacja (zdjęcia i filmik) nie odda w pełni atmosfery, jaka panuje na naszych spotkaniach, ale może zachęci tych, którzy jeszcze nie są przekonani, którzy nastawieni są sceptycznie lub po prostu nie mieli dotąd okazji wziąć udziału w tych wieczorach do odwiedzenia "13" w przyszłym miesiącu i może też w kolejnym sezonie kulturalnym.

Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13" - 5.05.2017
Wieczór z tekstami Jacka Cygana pod "13" - 5.05.2017


A w czerwcu, na posumowanie i zakończenie sezonu kulturalnego (już szóstego), zapraszamy na "Reminiscencje słowno - muzyczne". Nie będzie żadnych powtórek, chcemy tylko przedstawić teksty autorów, których już prezentowaliśmy na poprzednich spotkaniach, ale ich utwory nie znalazły się w repertuarze poszczególnych wieczorów. Będzie to więc niejako uzupełnienie programów poświęconych twórczości Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jacka Cygana.

Zapraszamy serdecznie w środę, 14 czerwca na godzinę 18.00 do "13". Obiecujemy bardzo ciekawe teksty, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń, miłych przeżyć i ciekawych przemyśleń oraz piękne piosenki ze słowami wymienionych autorów.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook