Telewizja pszczyna.tv

  • 15 czerwca 2018
  • wyświetleń: 14316

Doraźna kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu

W budynku szpitala w Pszczynie przebywa kilkudziesięciu pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia 13 czerwca skontrolował placówkę i potwierdza - w szpitalu są lekarze i pielęgniarki, którzy sprawują opiekę nad pacjentami. - Nie może być mowy o ewakuacji - mówi w rozmowie z naszą redakcją Małgorzata Doros, rzecznik Śląskiego OW NFZ.

Jak już informowaliśmy, 12 czerwca Centrum Dializa przekazała do publicznej wiadomości, że nie będzie przyjmować już nowych pacjentów oraz iż w tym tygodniu przeprowadzona zostanie ewakuacja pszczyńskiej placówki. W odpowiedzi na to ogłoszenie, Śląski NFZ wystąpił do spółki administrującej szpitalem o wyjaśnienia, a także o harmonogram planowanej ewakuacji.

Jak przekazała naszej redakcji Małgorzata Doros, rzecznik Śląskiego OW NFZ, w związku z brakiem odpowiedzi ze strony Centrum Dializa, 13 czerwca o godzinie 12.00 do budynku szpitala weszli kontrolerzy NFZ. Z ich obserwacji wynikało - wbrew wcześniejszym informacjom ze strony firmy administrującej szpitalem - że przy łóżkach nadal pracuje personel, opiekując się przebywającymi na terenie placówki pacjentami. Tym samym potwierdziły się zapowiedzi starosty powiatu pszczyńskiego oraz dr n.med. Marcina Leśniewskiego, którzy zapowiadali, że lekarze i pielęgniarki nie pozostawią bez pomocy osób jej potrzebujących.

Dyrekcja Śląskiego OW NFZ skierowała też komunikat do ośmiu o najbliżej zlokalizowanych szpitali w promieniu 25 kilometrów od Pszczyny o udzielnie wszelkiej niezbędnej pomocy w razie konieczności przejmowania pacjentów ze szpitala z Pszczyny, którzy wymagają dalszej hospitalizacji.

W międzyczasie, we wtorek o godzinie 18.00 podjęto decyzję, że mieszkańcy powiatu pszczyńskiego nocną i świąteczną opiekę będą mieli zapewnioną w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach.

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach doszło do alokacji kilkunastu pacjentów do innych placówek zdrowia. Wciąż jednak w obiekcie przebywa kilkadziesiąt osób. - Nie może być mowy o ewakuacji - powiedziała w piątek w rozmowie z naszą redakcją Małgorzata Doros, rzecznik Śląskiego OW NFZ.

W czwartek materiał o sytuacji w pszczyńskim szpitalu i prowadzonej kontroli wyemitowała Telewizja Polska:Centrum Dializa ponownie informuje o ewakuacjiW piątek po godzinie 15.00 Centrum Dializa wydała kolejny komunikat podpisany przez Witolda Jajszczoka, rzecznika prasowego spółki. W nim (wbrew temu co podaje NFZ) ponawia informację o ewakuacji pacjentów szpitala w Pszczynie. Informuje, że obecnie znajduje się w nim czworo pacjentów. Kolejnych 35 przebywa w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. Podobnie jak wcześniej spółka odpowiedzialnością obarcza Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia .

Poniżej publikujemy treść przesłanej informacji.

Dzisiaj właściwie zakończył się proces wypisywania i ewakuacji pacjentów Szpitala w Pszczynie. Trwa komisyjne zamykanie kolejnych oddziałów. Pozostało jeszcze 4 pacjentów.

Przypomnijmy, 12 czerwca dyrekcja szpitala zmuszona została do poinformowania odpowiednich urzędów i instytucji o konieczności zawieszenia pracy praktycznie wszystkich oddziałów szpitalnych. Wstrzymane zostały przyjęcia nowych pacjentów i podjęto działania mające doprowadzić do bezpiecznego, a zarazem sprawnego przetransportowania pacjentów pozostających szpitalu, a wymagających dalszego leczenia. Wstępnie określono, że takich pacjentów jest 20, ostatni przetransportowani zostali dzisiaj. Akcja prowadzona była transportem własnym szpitala i przy użyciu karetek Pogotowia Ratunkowego. Dyrekcja szpitala znalazła dla tych pacjentów miejsca w szpitalach w Bielsku-Białej, Żorach, Jastrzębiu i Tychach.

Obecnie w szpitalu pozostaje 4 pacjentów, 3 pacjentów wymagających opieki w warunkach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz pacjentka na oddziale ginekologiczno położniczym. Wszyscy mają oczywiście zapewnioną właściwą opiekę medyczną. Szpital zwrócił się o zwołanie konsylium lekarskiego, które ma określić stan pacjentów OIOM oraz możliwość i warunki przeprowadzenia ich ewakuacji.

W dalszym ciągu czynny jest Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, w którym przebywa 35 pacjentów. Bez zmian działają przyszpitalne poradnie, rehabilitacja oraz laboratorium, a także tzw. Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna czyli pracownia rentgenowska i tomograficzna, które czynne są na potrzeby poradni.

Wyłączną i bezpośrednią przyczyną, dla której działalność szpitala musiała zostać zawieszona był brak wystarczającej ilości lekarzy i pielęgniarek, co uniemożliwiło utrzymanie grafików pracy odpowiadających potrzebom pacjentów i wymaganiom stawianym przed szpitalami w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i przepisy NFZ.

Pierwotnie działalność szpitala miała być prowadzona do końca czerwca, kiedy to obecnemu dzierżawcy kończył się okres wypowiedzenia kontraktu na prowadzenie Szpitala w Pszczynie przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach. Wielokrotnie od marca Szpital zwracał się z wnioskami do NFZ w Katowicach, do centrali NFZ w Warszawie oraz do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przeanalizowanie sytuacji i zmianę decyzji. Sytuacja jaka w ostatnich miesiącach, a zwłaszcza tygodniach została wytworzona wokół i wewnątrz szpitala oraz niepewność co do dalszego jego funkcjonowania od 1 lipca 2018 r. sprawiła, że część personelu z dnia na dzień odstąpiła od wykonywania swoich obowiązków.


Informacja Starostwa Powiatowego w PszczynieW odpowiedzi na komunikat spółki Centrum Dializa, oświadczenie wydało także Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Spółka Centrum Dializa próbuje wszelkimi możliwymi sposobami doprowadzić do redukcji personelu, wywierając presję na lekarzy i pielęgniarki, chcąc tym samym znaleźć argumenty dla wcześniejszego zakończenia działalności i rozesłania kilkunastu pacjentów do innych szpitali.

W szpitalu nie doszło do ewakuacji - na chwilę obecną przebywa w nim ponad 40 pacjentów. Jesteśmy pełni podziwu dla postawy personelu - lekarzy i pielęgniarek, którzy nie pozwolili odsunąć się od łóżek pacjentów, trwają przy nich, udzielając im pomocy.

Działania spółki Centrum Dializa są niezrozumiałe i narażają pacjentów, ich rodziny oraz pracowników szpitala na niepotrzebny stres.

Spółka Centrum Dializa niezależnie od obowiązków umownych dotyczących prowadzenia Szpitala w Pszczynie, jako podmiot leczniczy ponosi odpowiedzialność za leczenie pacjentów, zaś wszelkie zaniedbania w tym zakresie rodzić mogą daleko idącą odpowiedzialność, w szczególności cywilną i karną. Rolą Spółki jest podjęcie działań organizacyjnych i prawnych, niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania Szpitala w Pszczynie.

Powiat pszczyński w ostatnich tygodniach przygotował całkiem nowy podmiot do prowadzenia szpitala. Kończymy ustawianie sprzętu na wyremontowanych oddziałach i jesteśmy gotowi przejąć pacjentów i prowadzić Szpital Powiatowy w Pszczynie. 20 czerwca NFZ rozstrzygnie konkurs na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim, do którego złożyliśmy ofertę.


Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

new, BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Facebook