Telewizja pszczyna.tv

  • 20 czerwca 2018
  • 22 czerwca 2018
  • wyświetleń: 42467

Nie będzie szpitala w Pszczynie. Mieszkańcy powiatu bez opieki medycznej

Końcem maja Śląski Oddział NFZ ogłosił konkurs ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego. W czwartek, 21 czerwca rozstrzygnięto postępowanie. Od 1 lipca 108 tysięcy mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego pozostanie bez opieki medycznej.

Szpital w Pszczynie
Szpital w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Informacja przekazana przez Śląski Oddział NFZŚląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia swoją decyzję podmiotom zainteresowanym przesłał w środę późnym wieczorem. Rzecznik prasowy, Małgorzata Doros w czwartek około godziny 13.00 wydała oświadczenie, po czym przesłała je mediom. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w toku postępowania konkursowego prowadzonego na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim zostały odrzucone wszystkie oferty złożone przez spółkę Centrum Przedsiębiorczości.

Podmiot nie spełnia warunków wymaganych w obowiązujących przepisach, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Śląski OW NFZ na chwilę obecną nie ma podstaw do zawarcia kontraktu z placówką, która nie gwarantuje pacjentom właściwej i zgodnej z przepisami opieki.

Przypominam, że 12 czerwca Dyrekcja Śląskiego OW NFZ wystosowała komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej, niezbędnej pomocy w procesie przejmowania pacjentów dotychczas leczących się w Szpitalu w Pszczynie, wymagających dalszej hospitalizacji.

Śląski OW NFZ podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom Szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuacji leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc pod numer całodobowej infolinii: 801-002-903 lub w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku na numer: (32) 735-16-00.


Oświadczenie Starostwa Powiatowego w PszczynieW podobnym czasie oświadczenie wydało Starostwo Powiatowe w Pszczynie. - Wszystkie warunki możliwe do spełnienia zostały spełnione i okazane NFZ. Pomimo tego w sposób niezrozumiały odrzucił ofertę Szpitala Publicznego samorządowego, powołując się na niezaistniałe powody - czytamy. Pełną treść dokumentu publikujemy poniżej.

20 marca 2018 r. NFZ wypowiedział umowę operatorowi Szpitala w Pszczynie - spółce Centrum Dializa. Skutkiem tego było pozbawienie opieki medycznej 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Starosta pszczyński niezwłocznie podjął działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Już w dwa dni później spotkał się z Dyrektorem OW NFZ. Uzyskał informację o nieprawidłowościach w prowadzeniu Szpitala przez spółkę Centrum Dializa. Decyzją Zarządu Powiatu Pszczyńskiego i powiatów ościennych zdecydowano, że samorządowa spółka Centrum Przedsiębiorczości podejmie się prowadzenia Szpitala. 17 kwietnia poinformowano OW NFZ pisemnie o gotowości przejęcia odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców przez spółkę samorządową. Spółka zagwarantowała zatrudnienie wszystkim pracownikom zamykanego Szpitala spółki Centrum Dializa od 1 lipca.

Starostwo Powiatowe w trybie pilnym przeznaczyło 5 mln złotych na prace remontowe i zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia szpitala. Jednocześnie rozpoczęło remont dwóch nieużytkowanych pięter Szpitala. 23 maja NFZ ogłosił konkurs, w którym złożyła ofertę spółka samorządowa zależna od powiatu pszczyńskiego. W dniu 18 czerwca odbyła się wizytacja, na którą przyjechała niespotykana nigdzie w historii NFZ liczba kontrolerów - 11 osób. Podczas kontroli okazano zarówno pomieszczenia wciąż użytkowane przez Centrum Dializa jak również nowo wyremontowane puste oddziały przygotowane do przyjęcia pacjentów. Okazano również cały sprzęt wykazany w ofercie. Pomimo oficjalnych wezwań i informacji Centrum Dializa utrudniała wizytację nie okazując wszystkich elementów będących w ich użytkowaniu. Okazano również Dział Farmacji i Pracownię RTG. Pracownia została uzgodniona z Inspekcją Sanitarną a Dział Farmacji z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym. W chwili obecnej w Szpitalu funkcjonują i są odebrane zarówno Apteka jak i Pracownia RTG.

Wszystkie warunki możliwe do spełnienia zostały spełnione i okazane NFZ. Pomimo tego w sposób niezrozumiały odrzucił ofertę Szpitala Publicznego samorządowego, powołując się na niezaistniałe powody. Tym samym od 1 lipca 108 tysięcy mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego pozostało bez opieki medycznej. 300 osób deklarujących chęć dalszej pracy w nowo utworzonym Szpitalu pozostaje bez pracy. Postępowanie NFZ świadczy o chęci zamykania szpitali.


Konferencja prasowa z udziałem starosty pszczyńskiegoPaweł Sadza, szpital, konferencja, NFZ
Konferencja prasowa z udziałem starosty pszczyńskiego · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Po decyzji NFZ, na godzinę 14.00 konferencję prasową zwołał Paweł Sadza. Starosta pszczyński oraz dr n. med. Marcin Leśniewski spotkali się z dziennikarzami przed budynkiem szpitala. Następnie oprowadzili media po wyremontowanych piętrach budynku.

- Z olbrzymią determinacją i świadomością ryzyka podjęliśmy decyzję o tym, by na powrót był to szpital powiatowy, prowadzony przez spółkę w 100% powiatową. Pracowaliśmy ponad swoje siły i spotykaliśmy się z niebywałą życzliwością ludzi, którzy w tym szpitalu pracowali, pracują i chcą dalej pracować. Z niespotykaną determinacją udało nam się także skompletować cały sprzęt wymagany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ciągu kilku tygodni przygotowaliśmy dwa piętra, aby nasi pacjenci mogli być leczeni w bardziej komfortowych warunkach - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Mimo to, dzisiaj Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach podjął decyzję o odrzuceniu wszystkich ofert złożonych przez powiat pszczyński w konkursie na leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Dziś zapadła decyzja o odrzuceniu naszej oferty, która liczyła kilka tysięcy stron. Co ciekawe, dwa dni temu zapadła decyzja o odrzuceniu oferty Centrum Dializa, która liczyła kilka stron. Nie spodziewałem się takiego zakończenia tej sprawy przede wszystkim wiedząc, jak wielka jest determinacja tych wszystkich, którzy starali się, aby ten szpital został płynnie przejęty przez powiat. Dziękuję, tym wszystkim ludziom którzy z nami pracowali i wykazywali pełne wsparcie, czyli kadrze tego szpitala - mówi starosta.

- Zaoferowaliśmy w ofercie to, co jeszcze tydzień temu było szpitalem, zaoferowaliśmy o dwa piętra więcej, a także, w znacznej części, nowy sprzęt. Niestety, ta oferta okazała się dla NFZ za słaba. Mamy świadomość, że ta decyzja jest równoznaczna z likwidacją szpitala w Pszczynie, bo ludzie, którzy jeszcze tu pracują, szukają pracy - dodaje Paweł Sadza.

Starosta przytoczył także jeden z zarzutów z decyzji NFZ. - Odrzucając naszą ofertę NFZ wskazał, że nie mamy bronchofiberoskopu, a osobiście pokazywałem go razem z paszportem technicznym podczas kontroli. Oczywiście nie na sali intensywnej terapii, ale na piętrach pozamykanych i zabezpieczonych, na których trzymamy nasz sprzęt, żeby go nikt nie ukradł. NFZ stwierdził, że nie wykazaliśmy tego sprzętu, a w nawiasie dodał, że wykazaliśmy go na dziewiątym piętrze szpitala. Liczę na to, że wiele osób wyciągnie wnioski z tego dzisiejszego dnia - mówi Paweł Sadza.

Czy jest jeszcze szansa na uratowanie pszczyńskiego szpitala? - To nie jest tak, że nie ma najmniejszych szans. Nadzieja umiera ostatnia - mówił dr n. med. Marcin Leśniewski. - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ogromny wysiłek całego zespołu związanego ze starostwem pszczyńskim, 5 mln zł włożone w te kilkunastotygodniowe przygotowania do płynnego przejęcia szpitala i odpowiedzialności za 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego nie może pójść na marne. Wreszcie pomijając pracę i te 5 mln zł, cierpliwość i zaangażowanie załogi, ludzi, z którymi pracuję od prawie ćwierć wieku nie może zostać tak po prostu wyrzucona - mówił dr n. medycznych Marcin Leśniewski, który przywołał także fragment książki "Filozofia medycyny", napisanej w latach 40. ubiegłego stulecia przez Władysława Szumowskiego - wybitnego lekarza, filozofa. - On w całej opowieści o etyce lekarskiej używa jednego słowa klucza - szlachetność. Zespół, z którym było mi dane pracować przez ostatnie 12 tygodni i przez ostatnie ćwierć wieku wykazywał się zawsze szlachetnością. Liczymy na to, że politycy, bo to oni odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom, wykażą się czymś więcej niż tylko przestrzeganiem litery prawa, że wykażą się szlachetnością - mówił Marcin Leśniewski.

Aktualnie powiat analizuje krok po kroku powody odrzucenia oferty przez NFZ. W najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja o ewentualnym złożeniu protestu.

Zapis relacji na żywo z konferencji starosty pszczyńskiego ws. szpitala

Loading...


Loading...


Zapis wizyty na wyremontowanych piętrach pszczyńskiego szpitala

Loading...


Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

BM, Oskar Piecuch / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Facebook