Telewizja pszczyna.tv

  • 31 stycznia 2019
  • 5 lutego 2019
  • wyświetleń: 26610

Pół roku działalności szpitala. Kiedy zostaną otwarte poradnie?

Dziś mija pół roku od kiedy pszczyński szpital wznowił swoją działalność. W czwartek, 31 stycznia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się debata poświęcona służbie zdrowia na terenie powiatu pszczyńskiego, podczas której został podsumowany półroczny okres funkcjonowania szpitala. Przedstawicielka Śląskiego OW NFZ przybliżyła również możliwe terminy, kiedy mogą ruszyć poradnie.

szpital w Pszczynie - 25.01.2019
Szpital w Pszczynie · fot. pless.pl


Na początku spotkania Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego podsumowała półroczną działalność szpitala. Przez pół roku pomoc otrzymało w nim 9100 pacjentów, z tego na oddział przyjętych zostało 3933, a izba przyjęć udzieliła pomocy 5167 osobom, które nie wymagały hospitalizacji. W szpitalu urodziło się 334 dzieci. Wykonano 350 zabiegów chirurgicznych, 291 zabiegów ortopedycznych, 438 zabiegów ginekologicznych. W szpitalu zatrudnionych jest 362 pracowników, w tym 87 lekarzy, 127 pielęgniarek, 32 położne, ratownicy, fizjoterapeuci, laboranci, technicy rentgenowscy i laboratoryjni, salowe, pracownicy techniczni i pracownicy administracyjni, którzy zajmują się również obsługą spółki Centrum Przedsiębiorczości.

- W tej chwili kontrakt dla szpitala wynosi 28 mln zł. To jest kontakt mniej więcej 8 mln mniejszy niż ten, którym dysponowała spółka Centrum Dializa przed zmianą. Te liczby pokazują, jak bardzo ten szpital w naszym powiecie jest potrzebny. Myślę, że wszyscy to bardzo dotkliwie odczuliśmy, kiedy go nie było i zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy przed nami, żeby szpital funkcjonował coraz lepiej - mówiła Barbara Bandoła.

Starosta poinformowała również, że wraz z dyrektorem Marcinem Leśniewskim jest na etapie rozmów z gminami, które zdecydowały się wspomóc szpital w zakresie dofinansowania zakupu sprzętu. Ciągle pojawiają się też nowe pomysły jak zagospodarować wolną przestrzeń szpitala. - Tematem najbardziej istotnym dla mieszkańców powiatu jest jednak sprawa poradni przyszpitalnych. Z powodu ich braku pacjenci znaleźli się w mało komfortowej sytuacji i to jest rzecz, którą chcielibyśmy jak najbardziej pilnie załatwić. Oczywiście bez współpracy z NFZ-em nie jest to w żaden sposób możliwe i na tę współpracę bardzo liczymy - zakończyła wypowiedź starosta.

Spotkanie nt. świadczeń medycznych na terenie powiatu pszczyńskiego - 31.01.2019 · fot. BM / pless.pl


Następnie głos zabrała Bożena Gil, zastępca dyrektora ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców Śląskiego OW NFZ. Przedstawicielka NFZ zaprezentowała, z jakich świadczeń w ubiegłym roku korzystali mieszkańcy powiatu pszczyńskiego oraz jakie kwoty zostały na ten cel przeznaczone. Przekazała, że w ubiegłym roku NFZ przeznaczył na leczenie pacjentów z terenu powiatu pszczyńskiego ponad 77 mln zł.

W 2018 r. spośród 110 860 mieszkańców powiatu pszczyńskiego leczonych było 90 791 osób, w tym 47 935 tylko na terenie swojego powiatu, 35 296 na terenie swojego powiatu oraz poza nim i 7 560 tylko poza swoim powiatem (na terenie województwa śląskiego). To dane obejmujące wszystkie typy udzielanych świadczeń (podstawowa opieka zdrowotna, opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień i wiele innych). Z danych przedstawionych prze NFZ wynika, że do najczęściej udzielanych świadczeń poza powiatem pszczyńskim w ubiegłym roku należały: świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, świadczenia w izbie przyjęć, świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy świadczenia ogólnostomatologiczne.

Pacjenci z powiatu pszczyńskiego zrealizowali w tym powiecie w 2018 r. ponad 195 tys. recept o łącznej wartości refundacji niemal 11,5 mln zł. W aptekach poza powiatem zrealizowali ponad 11,6 tys. recept na leki o wartości refundacji 878 tys. zł. Najczęściej wykupywane były leki na układ sercowo-naczyniowy (ponad 230 tys. opakowań), przewód pokarmowy i metabolizm (ponad 80 tys. opakowań) i ośrodkowy układ nerwowo (niemal 50 tys. opakowań).

Spotkanie nt. świadczeń medycznych na terenie powiatu pszczyńskiego - 31.01.2019
Bożena Gil, zastępca dyrektora ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców Śląskiego OW NFZ · fot. BM / pless.pl


- Udało się w ubiegłym roku, po rozwiązaniu umowy ze spółką Centrum Dializa, utrzymać, z miesięczną przerwą, ciągłość realizacji świadczeń na leczenie szpitalne. Niestety, nie została utrzymana ciągłość i nie funkcjonują poradnie przyszpitalne, które działały. Wszystkie te umowy zostały zakończone - tłumaczyła Bożena Gil. - Jest luka w zakresie tych świadczeń, które były kontraktowane z dokładnością do powiatu. Tutaj, w pierwszej kolejności będziemy ogłaszać poradnię urazowo-ortopedyczną i chirurgii ogólnej. Konkursy mają formę otwartą. Ogłaszając te poradnie nie możemy zawęzić się do miasta Pszczyny, ogłoszenie zostanie podane z dokładnością do obszaru powiat pszczyński. W najbliższych dniach te postępowania zostaną ogłoszone - zapowiedziała.

Warto dodać, że w tej chwili toczy się postępowanie w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ASDK. Centrum Przedsiębiorczości złożyło oferty w postępowaniach w zakresie endoskopii (gastroskopii i kolonoskopii) oraz tomografii komputerowej. - Rozstrzygnięcie wyników powinno się dokonać w połowie marca i nowo zawarte umowy będą obowiązywały od 1 lipca. Trzymam kciuki, żeby oferta Centrum Przedsiębiorczości została wybrana do zawarcia umów, na razie wiemy, że spełnia warunki. Udałoby się wtedy odtworzyć tę część, którą miała spółka Centrum Dializa, czyli endoskopię i tomografię w ramach środków finansowanych z NFZ - mówiła Bożena Gil.

Kolejne postępowanie to rehabilitacja lecznicza. Centrum Przedsiębiorczości złożyło ofertę na fizjoterapię ambulatoryjną i jeżeli dojdzie do zawarcia umowy, również ten rodzaj świadczeń od 1 lipca będzie mógł być w szpitalu realizowany.

Spotkanie nt. świadczeń medycznych na terenie powiatu pszczyńskiego - 31.01.2019
Spotkanie nt. świadczeń medycznych na terenie powiatu pszczyńskiego - 31.01.2019 · fot. BM / pless.pl


- W najbliższych dniach Oddział powinien ogłosić również postępowania na realizację świadczeń z opieki długoterminowej. Centrum Dializa miało w umowie zakład opiekuńczo-leczniczy. Niestety postępowanie, które ogłosiliśmy po rozwiązaniu umowy z Centrum Dializa, zostało unieważnione, ponieważ szpital wtedy jako jedyny złożył ofertę. Niestety nie udało się przeprowadzić tego postępowania, oferta została odrzucona. Pacjenci zostali zabezpieczeni, rozlokowani. Postępowanie w tym rodzaju świadczeń powinno być w najbliższym czasie ogłoszone. Umowy kończą się 30 czerwca i nowe umowy powinniśmy mieć zawarte od 1 lipca - poinformowała przedstawicielka NFZ.

Przedstawiciele placówek medycznych z terenu powiatu podkreślali, że otwarcie poradni specjalistycznych jest bardzo potrzebne przede wszystkim dla osób starszych, które mają największy problem ze znalezieniem fachowej opieki. Podczas debaty medycy informowali o problemach z jakimi borykają się ich placówki, przede wszystkim zwracali uwagę na niedostateczne finansowanie udzielanych świadczeń.

Komentarz Barbary Bandoły, starosty pszczyńskiego:Konferencja na temat świadczeń udzielanych w powiecie pszczyńskim jest efektem kilku moich spotkań z dyrektorem śląskiego NFZ, Jerzym Szafranowiczem, do którego zwracaliśmy się z dyrektorem szpitala Marcinem Leśniewskim o jak najszybsze ogłoszenie konkursu na poradnie specjalistyczne dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Wcześniej NFZ stał na stanowisku, że ogłosi konkursy na poradnie specjalistyczne dopiero końcem 2019 r. Cieszę się bardzo, że podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że NFZ zdecydował o pilnym ogłoszeniu konkursu na poradnię ortopedyczną i chirurgiczną tylko dla powiatu pszczyńskiego. To ewidentny efekt naszych rozmów. Gdybyśmy o tym nie rozmawiali, nie przekonywali, jak bardzo te poradnie naszym mieszkańcom są potrzebne, takiej korzystnej decyzji na pewno by nie było. Szpital jest gotowy do przystąpienia do tych konkursów i niezwłocznie to zrobi, jak tylko pojawią się ogłoszenia.

Jeszcze zanim NFZ postanowił przyspieszyć konkurs na dwie poradnie dla powiatu pszczyńskiego, dyrekcja naszego Szpitala Powiatowego podjęła starania, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i choć w minimalnym stopniu im pomóc. Z powodu braku poradni w szpitalu z ogromnymi problemami borykają się zwłaszcza osoby po zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych, które mają problem z kontynuowaniem leczenia po wyjściu ze szpitala. Dlatego od 19 lutego uruchomiona zostanie komercyjna poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej. Na tej poradni szpital nie będzie zarabiać, a pacjenci, którzy zechcą z niej skorzystać, pokryją tylko koszty jej funkcjonowania. Ta komercyjna poradnia będzie działała wyłącznie do czasu, kiedy szpital uzyska kontrakt z NFZ na prowadzenie poradni. Mam wielka nadzieję, że stanie się to niebawem.


Pełny zapis przebiegu spotkania w Starostwie Powiatowym można zobaczyć poniżej:

Loading...

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Facebook