Telewizja pszczyna.tv

  • 5 lutego 2020
  • 6 lutego 2020
  • wyświetleń: 24089

[WIDEO] 61 tys. zł od mieszkańców dla szpitala. Można przekazać 1%

W środę, 5 lutego odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu dotychczasowych działań związanych z rozwijaniem działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Powiedziano także o planowanych w bieżącym roku zakupach sprzętu oraz działaniach inwestycyjnych. Dyrektor i starosta przedstawili też możliwości wsparcia pszczyńskiej placówki zdrowia.

Loading...


W konferencji wzięli udział: starosta pszczyński, Barbara Bandoła, prezes stowarzyszenia "Omnibus", Grażyna Łebecka oraz dyrektor szpitala, dr Marcin Leśniewski. Na początku starosta podkreśliła, że wysiłki powiatu związane z utrzymaniem i rozwijaniem działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie są wspierane przez akcje społeczne.

- Podstawowym źródłem finansowania działalności medycznej w szpitalu są środki z kontraktu NFZ, jednak są one niewystarczające na pokrycie bieżącej działalności placówki. Dlatego chcemy pobudzać działania na rzecz zarówno indywidualnej jak i zbiorowej odpowiedzialności za zdrowie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W ubiegłym roku, dzięki nawiązaniu współpracy z pszczyńskim stowarzyszeniem Omnibus, po raz pierwszy wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli przekazać 1% podatku na rzecz Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dzięki tej możliwości podatnicy przekazali ponad 13 tys. zł. Ze zbiórki publicznej prowadzonej w podczas spektakli "Bajka na niepogodę" oraz koncertu "Narodziny Gwiazd" dochód wyniósł ponad 21 tys. zł. Mieszkańcy mogli także wpłacać środki do skarbonki na stronie Omnibusa i dzięki tej formie udało się zebrać ponad 2,7 tys. zł. Łączna kwota darowizn na konto wyniosła niemal 24 tys. zł, w tym 20 tys. zł przekazane przez PG Silesia.

- Łączna kwota przychodów na rzecz Szpitala Powiatowego w Pszczynie za 2019 rok wyniosła 61 tys. 319 zł i 65 gr. Zbiórki trwają także w tym roku i zachęcam zwłaszcza do przekazywania 1% na rzecz szpitala za pośrednictwem Omnibusa - mówiła podczas konferencji prasowej prezes stowarzyszenia, Grażyna Łebecka.

Konferencja podsumowująca działalność szpitala w Pszczynie - 5.02.2020 · fot. ar / pless.pl


Jak podkreślał dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie środki przekazane podczas zbiórek przez mieszkańców zostaną wykorzystane we wszystkich przestrzeniach placówki. - Jesteśmy w trakcie procedury pozwalającej zakupić głowicę ultrasonograficzną do badań przezciemiączkowych noworodków. Zaplanowaliśmy także wydatki na bardzo ważny sprzęt diagnozujący i monitorujący pacjentów na niemal wszystkich oddziałach szpitalnych. Dla oddziału geriatrycznego zakupimy holter EKG, na oddziałach: chorób wewnętrznych, neurologiczny i ginekologiczno-położniczy pojawią się nowe kardiomonitory. Ze środków zebranych przez stowarzyszenie Omnibus oddział chirurgiczny, ortopedyczny i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy wyposażymy w nowe urządzenia EKG - dyrektor zaznaczył, że jeszcze w I kwartale 2020 roku pieniądze zebrane podczas akcji społecznych zostaną wydane i spożytkowane dla dobra pacjentów.

W przygotowaniu jest także przetarg na dostawę sześciu respiratorów, które zostaną zakupione dzięki środkom zadeklarowanym przez gminy w kwocie 550 tys. zł. To kolejne wsparcie gminnych samorządów - w ubiegłym roku gminy powiatu przekazały 740 tys. zł na zakup sprzętu dla placówki.

Barbara Bandoła, starosta pszczyński podkreśla, że środki ze zbiórek publicznych, wpłaty darowizn i 1% podatku są bardzo ważne dla rozwijania i unowocześniania szpitala. - Od momentu wznowienia działalności przez szpital w sierpniu 2018 roku do końca 2019 roku powiat dzięki swoim oraz pozyskanym środkom przekazał na działalność placówki ponad 10 mln zł. Środki na wspieranie szpitala zabezpieczyliśmy także w budżecie powiatu na rok 2020 i na dziś to 2 mln zł - mówiła Barbara Bandoła. 1 mln zł powiat pszczyński już przekazał na dopłaty do bieżącej działalności szpitala. Kolejny milion zostanie wykorzystany na niezbędne prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym obiektu. - Zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców to nasze najważniejsze zadanie. Bezcenna jest pomoc wszystkich samorządów z naszego terenu, za którą dziękuję i mam nadzieję, że szeroki sojusz wokół szpitala będzie się rozwijał - dodała Barbara Bandoła.

Konferencja podsumowująca działalność szpitala w Pszczynie - 5.02.2020
Konferencja podsumowująca działalność szpitala w Pszczynie - 5.02.2020 · fot. ar / pless.pl


Rok 2019 to pierwszy pełny rok działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie, prowadzonego przez powiatową spółkę. W tym czasie na oddziałach i izbie przyjęć udzielono pomocy ok. 24 tys. pacjentom. W połowie ub.r. dzięki pozyskaniu kontraktu z NFZ uruchomiono nowe obszary działania szpitala - poradnię chirurgiczną i ortopedyczną, z usług których w ciągu kilku miesięcy skorzystało 4,5 tys. pacjentów. Działalność rozpoczęła pracownia endoskopii, wyposażona dzięki środkom przekazanym przez gminy, która wykonała badania diagnostyczne 370 pacjentom. Z usług rehabilitacyjnych uruchomionych dla pacjentów spoza szpitala skorzystało ok. 600 osób. Ważnym działaniem jest pozyskiwanie kadry medycznej. Studenci pięciu uczelni medycznych uczą się w pszczyńskiej placówce zawodu. Szpital prowadzi także staże podyplomowe dla absolwentów studiów lekarskich i uzyskał akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, tzw. rezydentur w kilku zakresach - geriatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii oraz położnictwa i ginekologii.

- Gdybyśmy przyjęli, że 24 tys. osób, którym pomogliśmy w szpitalu, zechcą przekazać 1% ze swojego podatku na rzecz szpitala, przemnożyli przez średnią pensję i 1% podatku, to mielibyśmy szybko licząc szansę na 200 tys. zł. 1% ma wielką siłę, a to tak naprawdę nic niekosztujący nas gest. Proszę, by wykonać go dla naszego szpitala - mówił dyrektor Leśniewski i podkreślał, że wsparcie samorządu powiatowego, ale także gmin oraz firm, instytucji i osób prywatnych jest tak duże, że trudno byłoby bez niego funkcjonować.

Konferencja podsumowująca działalność szpitala w Pszczynie - 5.02.2020
Konferencja podsumowująca działalność szpitala w Pszczynie - 5.02.2020 · fot. ar / pless.pl


Możliwości wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie1% podatku na zakup sprzętu dla szpitala - wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać:
  • nr KRS: 0000237488
  • pełną nazwę: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus"
  • cel szczegółowy: Szpital Powiatowy w Pszczynie


Zbiórka na stronie "Omnibusa":


Wpłaty na konta "Omnibusa" z tytułem przelewu "Szpital Powiatowy w Pszczynie"
  • Bank Spółdzielczy w Pszczynie 42 8448 0004 00277196 2001 0001 (Swift: POLUPLPR)

  • Bank ING: 68 1050 1399 1000 0090 3133 2464, (Swift: INGBPLPW)

  • konto walutowe (dolar): 23 1050 1399 1000 0090 3133 249

  • konto walutowe (euro): 46 1050 1399 1000 0090 3133 2472

BM, ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Facebook