Telewizja pszczyna.tv

  • 26 kwietnia 2020
  • 30 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 18137

[WIDEO] Z kamerą w Izbie Telemanna w Muzeum Prasy Śląskiej

Zapraszamy na kolejny odcinek wirtualnego zwiedzania Muzeum Prasy Śląskiej. Tym razem odwiedziliśmy Izbę Telemanna. Przyjrzeliśmy się zabytkowym instrumentom i posłuchaliśmy ich brzmienia. O ich historii opowiedział założyciel i kustosz Muzeum, Aleksander Spyra.

Loading...


Izba u Telemanna mieści się w kamieniczce Muzeum, na piętrze. To salka muzyki kameralnej, w której prezentowane są dawne instrumenty z terenu Śląska. Zobaczyć można tutaj instrumenty używane dawniej w domach mieszczan i przez orkiestry dęte, czy też wykonane własnoręcznie na pszczyńskich wsiach. Salka wielokrotnie użyczała swojego wnętrza muzykom i koncertmistrzom, zwłaszcza podczas organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej Dialogiów Muzyki i Poezji "Plesna Civitas".

Jakie instrumenty czekają na nas w Izbie Telemanna? Szczególnym eksponatem wśród zbiorów jest XVII-wieczny pozytyw pochodzący z kościółka św. Jadwigi w Pszczynie. Posłuchamy próbki jego brzmienia. Zobaczymy też m.in. XIX-wieczny fortepian wiedeński, harmonię pedałową znalezionej w okolicach Siewierza i wiele innych.

Oglądajcie nas także na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/plesspl/ oraz Facebooku pszczyna.tv https://www.facebook.com/pszczyna.tv/.

Działajmy w myśl zasady #PszczynaSobiePomaga

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook