pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa Logo pszczyna.tv

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 5 września 2020
  • wyświetleń: 2899

Starosta i wicestarosta zachęcają do czytania "Balladyny"

Starosta Barbara Bandoła oraz wicestarosta Damian Cieszewski, czytając fragment rozmowy Balladyny i Kirkora, zachęcają do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

- Czytanie książek upiększa umysł i uszlachetnia serca. Dlatego wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewskim zachęcamy do przyłączenia się do Narodowego Czytania tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu
- mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński, dziękując bibliotekom na terenie powiatu pszczyńskiego za upowszechnianie akcji wspólnego czytania wielkich dzieł polskiej literatury. Do wspólnego czytania w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej zaprasza Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. Początek o godz. 17.00.

Dramat Juliusza Słowackiego został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook