pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 16 września 2020
  • 29 października 2020
  • wyświetleń: 13333

[WIDEO] Spotkanie z Mariuszem Szczygłem - zobacz zapis transmisji!

W związku z sytuacją epidemiologiczną środowe spotkanie z Mariuszem Szczygłem odbyło się w internecie. Wciąż możemy oglądać zapis rozmowy na profilu facebookowym Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie!

Loading...


Z cenionym reportażystą Elżbieta Goraus porozmawiała m.in. o najnowszej publikacji - "Osobistym Przewodniku po Pradze". Nie mogło zabraknąć wątku aktualnych wydarzeń w Polsce.

"Osobisty przewodnik po Pradze" to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: "Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał".

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) to reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za "Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobył tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę "Nie ma" (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku "Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk show "Na każdy temat". Czechofil, autor książek o Czechach. Ostatnia - "Osobisty przewodnik po Pradze", wydana w maju 2020 roku, w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki "Szczygieł poluje na prawdę" w tygodniku reporterów "Duży Format" - dodatku do "Gazety Wyborczej".

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ar / pless.pl

źródło: MPBP Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Facebook