Telewizja pszczyna.tv

  • 27 listopada 2020
  • 29 listopada 2020
  • wyświetleń: 9143

Leśniewski: od nas zależy czy zdrowi zasiądziemy przy wigilijnym stole

W piątek, 27 listopada tradycyjnie spotkaliśmy się z dr. n. med. Marcinem Leśniewskim, by porozmawiać na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Dyrektor pszczyńskiego szpitala w nagraniu zachęca wszystkich do dbania o siebie i nie wpadania w wir przedświątecznych zakupów. Jak mówi: "najlepszym prezentem niech będą święta spędzone w zdrowiu z udziałem najbliższych".- 7,5 tysiąca osób tygodniowo żegna się z życiem. Od kilku tygodni liczba osób umierających w ogóle znacznie się zwiększyła - do 15 tysięcy zgonów, w tym jest oczywiście kilka tysięcy zgonów osób zarażonych SARS-CoV-2 - mówi dr n.med. Marcin Leśniewski.

Dyrektor pszczyńskiego szpitala wskazuje źródła ogólnego wzrostu śmiertelności w dobie epidemii. Po pierwsze: rzeczywistą chorobę COVID-19 powodującą załamanie wielu schorowanych ogólnie organizmów lub śmierć zdrowych dotąd osób na skutek poważnych powikłań w zakresie układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego czy układu krążenia. Drugim źródłem wzrostu śmiertelności, wg Marcina Leśniewskiego, jest dekompensacja niewydolnego sytemu ochrony zdrowia, zaniedbanego przez ostatnie 30 lat zarówno pod względem infrastruktury: budynków i urządzeń, pod względem organizacji i finansowania, jak i przede wszystkim pod względem zasobów kadrowych.

- Żniwo zbierane przez wirus zabijający ludzi i obnażający niedostatki systemu ochrony zdrowia jest bezdyskusyjnym faktem - stwierdza dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie i dodaje: - proszę o siebie dbać. Proszę nie rzucać się w wir przedświątecznych zakupów i spotkań, nawet jeśli część placówek zostanie otwarta. Najlepszym prezentem niech będą święta spędzone w zdrowiu z udziałem najbliższych. Od naszych zachowań zależy czy wszyscy zdrowi zasiądziemy przy wigilijnym stole.

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Facebook