![[WIDEO, FOTO] Za nami 20. edycja Żubrowiska! Gwiazdą wieczoru Nocny Kochanek!](https://img.pless.pl/ib/a432cbb8e8e0c15cdff226168528e6a9/12/2023/09/20_jubileuszowe_zubrowisko_przeglad_amatorskich_zespolow_muzycznych_koncert_gwiazdy_wieczoru_zespolu_nocny_3e49.jpg)
Alicja Janosz
Tej wokalistki właściwie nie trzeba przedstawiać pszczynianom, ale gwoli przypomnienia: urodziła się w 1985 roku w Pszczynie, była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach. Występuje na scenie od ósmego roku życia. Mając 12 lat, wystąpiła w musicalu Piotruś Pan w Teatrze Roma w Warszawie. Jako dziecko brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach (Włochy, Łotwa) piosenki dziecięcej i młodzieżowej, które najczęściej wygrywała.
Ważnym sukcesem dla młodej wokalistki była wygrana w programie "Szansa na Sukces" z udziałem Kayah. W 2002 roku zwyciężyła w pierwszym polskim programie typu talent show, zatytułowanym "Idol". Wygrana wiązała się z wydaniem debiutanckiej płyty "Ala Janosz" i z ogromnym szumem medialnym jaki rozpętał się wokół jego zwyciężczyni. Alicja koncertowała przez dwa lata po sukcesie w "Idolu", a następnie zdecydowała się zejść ze sceny, aby skupić się na studiach i na swoim muzycznym rozwoju. Po 5 latach wróciła na scenę jako chórzystka w bluesowo-funkowym zespole HooDoo Band, uznawanym za jeden z najlepszych zespołów okołobluesowych w kraju.
Do solowej kariery powróciła autorską płytą, zatytułowaną "Vintage", na której dominuje stylistyka soulowa oraz brzmienia jazzu i bluesa. Singlami promującymi krążek były piosenki: Jest Jak Jest, I Woke Up So Happy oraz Nie Tak. Jej trzecim, solowym krążkiem jest płyta "Retronowa", utrzymana w stylistyce Motown.
Obecnie skupia się na projekcie "Alicja Janosz Dzieciom" obejmującym płytę oraz koncerty na żywo. Jest to projekt, który powstał z miłości do dzieci i muzyki. Prowadzi też warsztaty wokalne dla najmłodszych. Ma syna Tymona urodzonego w 2014 roku.
Plessound
Zespół powstał w 2008 roku w Pszczynie, z inicjatywy Pawła Kukli. Głównym pomysłem, który przyświecał początkowej działalności było wzięcie na warsztat kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, a następnie przearanżowanie ich w niecodzienny sposób. Zespół inspiruje się jazzem, latin-jazzem, funkiem, popem i bluesem. Od ponad 10 lat koncertuje, a pszczyńskiej publiczności znany jest z tradycyjnych już koncertów kolędowych w lokalnym Bugsy’s Jazz Club.
Skład zespołu:
Monika Mendrok-Mika - śpiew
Mateusz Wachtarczyk - trąbka
Wojtek Chrobak - bas
Kajetan Adamczyk - perkusja
Paweł Kukla - instrumenty klawiszowe
Czesław Śpiewa
W ubiegłym roku Czesław Mozil zaprosił młodych muzyków z Ogniska Muzycznego w Pszczynie do swojego projektu Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłosci, którego owocem była płyta "Kiedyś to były święta" nagrodzona Fryderykiem w kategorii "Album Roku - Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa".
Artysta występuje z polsko-duńskim zespołem Czesław Śpiewa. Wcześniej grał z nieistniejącą już formacją Tesco Value, której był liderem i współzałożycielem. Urodził się w Zabrzu. Jego ojciec pochodził z Ukrainy, a rodzina jego matki mieszkała na Śląsku. Gdy miał pięć lat, wyjechał wraz z rodzicami i młodszą o pięć lat siostrą Ireną do Danii. Pomimo emigracji nie stracił kontaktu z Polską, z czasem coraz częściej do niej przyjeżdżał oraz koncertował. Mając 28 lat, zdecydował się zamieszkać tu na stałe. W 2008 roku wydał debiutancki album zespołu Czesław Śpiewa pt. Debiut.