Telewizja pszczyna.tv

  • 28 grudnia 2020
  • wyświetleń: 12363

[WIDEO] Czarne płuca. Po 14 dniach instalacja mobilna opuszcza Pszczynę

Po 14 dniach z pszczyńskiego rynku znika instalacja ze sztucznymi płucami. Niestety, pierwotnie biała tkanina opuszcza nasze miasto w czarnych barwach.



Dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki trwającemu 2 tygodnie eksperymentowi mogliśmy obserwować realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Jak podkreśliła Aleksandra Antes-Szewczyk z Nie Dokarmiaj Smoga, już po 10 dniach płuca miały ciemnoszary odcień.

Na rynku w Pszczynie stanęły mobilne płuca. Briefing prasowy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga - 14.12.2020
Mobilne płuca stanęły na pszczyńskim rynku 14 grudnia · fot. BM / pless.pl


Briefing prasowy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga - 28.12.2020
Tak wyglądały mobilne płuca na pszczyńskim rynku 28 grudnia · fot. BM / pless.pl


- Aktualny stan jest przerażający. Płuca przyjechały do nas białe, teraz są mocno zaczernione. Widać, czym my oddychamy. Płuca w ciągu 10 dni zmieniły kolor na ciemnoszary. To jest wynik spalania drewna i węgla w domowych kotłach - mówiła Aleksandra Antes-Szewczyk.

Członkowie stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga podkreślili, że płuca zostały ustawione na rynku, przy lodowisku, na którym bawią się dzieci przyprowadzane przez rodziców: - Bardzo niska jest świadomość pszczynian na temat tego, czym oddychamy. Ten wizualny symbol miał to zmienić. Czy zmieni - zobaczymy. W kolejce do lodowiska każdego dnia ustawiają się dzieci i rodzice. Tych osób jest sporo, spędzają tutaj dużo czasu, są na wysiłku fizycznym, więc wdychają jeszcze więcej niż np. podczas spokojnego spaceru. To powoduje, że się trują.

Briefing prasowy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga - 28.12.2020 · fot. BM / pless.pl


Podczas briefingu prasowego Aleksandra Antes-Szewczyk zwróciła uwagę, że informacja o konieczności wymiany kotłów nie dociera do wszystkich mieszkańców. - Ludzie nie mają świadomości, że trzeba kotły wymieniać, w związku z czym pozyskaliśmy środki zewnętrzne z Polskiego Alarmu Smogowego i ruszyliśmy z własną kampanią informacyjną "Wymień piec. Nie zwlekaj. Czas ucieka". Wydrukowaliśmy banery, które teraz rozwieszamy w Pszczynie. Natomiast pragniemy objąć tą akcją cały powiat, ponieważ powietrze nie zna granic - podkreśliła.

Po raz kolejny stowarzyszenie zwróciło się także z prośbą do burmistrza o utworzenie punktu obsługi beneficjenta programu "Czyste powietrze".

Po konferencji burmistrz zaprosił przedstawicieli Pszczyńskiego Alarmu Smogowego na spotkanie. - Chcemy wykorzystać potencjał Stowarzyszenia oraz wszystkie możliwe narzędzia, które doprowadzą nas do osiągnięcia celu, czyli likwidacji smogu. Podczas spotkania chcemy omówić sprawy związane z realizacją kampanii informacyjnych, a także organizacji punktu konsultacyjnego i naboru wniosków w pilotażowym dla Pszczyny programie "Czyste Powietrze" - powiedział Dariusz Skrobol. Dodał, że eksperyment pozwolił zaobserwować realny poziom zanieczyszczenia powietrza. - Przebarwione na czarno sztuczne płuca pokazują, że problem jest poważny, o czym doskonale wiemy. Dlatego temat smogu od kilku lat traktujemy priorytetowo.

Loading...

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook