pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa Logo pszczyna.tv

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 3 lutego 2021
  • 7 lutego 2021
  • wyświetleń: 16797

Duży smog w małym mieście: problem smogu oczami kominiarzy

Może się wydawać, że Pszczyna wie o smogu prawie wszystko. W końcu w ostatnich czasach to jeden z naszych największych problemów. Mimo wszystko wielu pszczynian zastanawia się, dlaczego smog jest tak nasilony akurat u nas. O ten i inne aspekty dotyczące zanieczyszczeń powietrza zapytaliśmy pszczyńskich kominiarzy.

Kominiarze to grupa specjalistów, która o smogu wie naprawdę dużo - przede wszystkim o przyczynach jego powstawania, a także o takich metodach użytkowania pieców węglowych czy ogrzewania budynków, które pozwalają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. Podczas przeglądów kominów i instalacji edukują mieszkańców w tym zakresie. I choć teoretycznie nie mają interesu w idei odchodzenia od tradycyjnego ogrzewania domów, dbają o interes wspólny - możliwość oddychania czystym powietrzem.

W naszej rozmowie spróbowaliśmy ustalić, co tak naprawdę sprawia, że to właśnie Pszczyna jest liderem smogowych rankingów. Z materiału dowiecie się również, dlaczego w przeszłości smog był mniej odczuwalny, pomimo tego, że palenie węglem było powszechne. Od tego czasu wiele się zmieniło - mają z tym związek między innymi łagodniejsze zimy czy docieplenia budynków, co spowodowało, że wielu z nas zaczęło obniżać temperaturę palenia w piecach. Skutek to przede wszystkim więcej zanieczyszczeń w powietrzu oraz gorszy stan komina. Ten ostatni aspekt kominiarze podkreślają w szczególności. Niewłaściwe palenie i rozpalanie kotła może doprowadzić nawet do zapłonu komina, a w rezultacie do pożaru całego domostwa.

W rozmowie uczestniczyli pszczyńscy kominiarze, będący jednocześnie członkami Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego - mistrzowie kominiarscy Krzysztof Godziek oraz Adam Skrzyszowski, a także czeladnik kominiarski Adam Leksa. Materiał zrealizowaliśmy na dachu jednego z bloków na os. Piastów, dzięki uprzejmości Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook