pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa Logo pszczyna.tv

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 10 lutego 2021
  • 14 lutego 2021
  • wyświetleń: 7696

Od lat oddychasz smogiem? Poznaj konsekwencje zdrowotne

Powietrze, którym oddychamy na Śląsku, a szczególnie w Pszczynie, długotrwale zatruwa nasz organizm, pogarsza zdrowie i funkcjonowanie. Wiele ze skutków oddychania benzo(a)pirenem czy pyłami zawieszonymi nie daje się we znaki od razu. Inne są odczuwalne po kilku dniach od rozpoczęcia sezonu grzewczego. Co czeka nas po latach wdychania smogu? Poprosiliśmy o wyjaśnienie dr. n. med. Marcina Leśniewskiego.

Nie ma wątpliwości, że długotrwale utrzymujący się smog wpływa fatalnie na nasze zdrowie. To dlatego powstają inicjatywy antysmogowe i programy dotujące wymianę kotłów czy rozwiązania sprzyjające wyeliminowaniu zanieczyszczeń powietrza. Szarość i duszące powietrze dają bowiem nie tylko przykre wrażenia zmysłowe. Smog oddziałuje na wszystkie układy i organy ciała, pogarszając stan naszego zdrowia od najmłodszych lat.

Zanieczyszczenia i toksyny utrzymujące się w smogu wpływają szczególnie negatywnie na działanie układu oddechowego. Możemy to odczuć już wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pojawieniu się smogu towarzyszą kaszel, drapanie w gardle, ból gardła, trudności z oddychaniem. Zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych, a w dalszej perspektywie także ryzyko rozwoju zapalenia płuc i oskrzeli, zaostrza się przebieg astmy i uruchamiają zmiany w kierunku raka płuc. Obecnie zanieczyszczenie powietrza jest obok palenia papierosów jednym z najważniejszych czynników rakotwórczych w obrębie płuc. Badania pokazują również, że smog pogarsza nasze położenie w sytuacji zachorowania na COVID-19.

W wyniku oddychania smogiem, pogarsza się również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, na czym najbardziej tracą osoby obarczone ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia lub już cierpiące na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy niewydolność serca. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają śmiertelność z powodu wymienionych chorób i sprzyjają związanym z nimi powikłaniom.

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem powietrzu to poza tym większe ryzyko pojawienia się i zaostrzenia objawów alergii oraz chorób atopowych. Alergeny wiążą się bowiem z cząsteczkami zanieczyszczeń w powietrzu i wdychane wyzwalają silniejszą reakcję obronną organizmu.

Smog wpływa również na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, utrudniając zajście w ciążę. Ma też negatywny wpływ na rozwój płodu i zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Oddychanie pyłami zawieszonymi, węglowodorami aromatycznymi, benzo(a)pirenem, tlenkami siarki i azotu sprawia ponadto, że pogarsza się nasze samopoczucie, nie jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o dobrej jakości sen, odpoczynek czy wysiłek fizyczny.

Smog w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób rocznie.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook