pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa Logo pszczyna.tv

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 11 lutego 2021
  • 12 lutego 2021
  • wyświetleń: 13125

Jak powstają i jakie powinny być pączki? Tłusty czwartek u Brzęczka

Pewne tradycje i zwyczaje wydają się nieśmiertelne, jak jedzenie pączków w Tłusty Czwartek. W żadnych innych okolicznościach pączek z lukrem i różą lub marmoladą nie smakuje tak dobrze jak dzisiaj. Z okazji najważniejszego święta wszystkich łasuchów odwiedziliśmy Piekarnię - Cukiernię "U Brzęczka", by porozmawiać o pączkach i ich produkcji.

W ostatnich latach cukiernicy oferują nam rozmaite wersje smakowe pączków. Różne nadzienia owocowe, czekoladowe, karmelowe, budyniowe - z przeróżnymi dodatkami - możemy ich spróbować nie tylko w tłusty czwartek. Tymczasem najbardziej lubiane wciąż wydają się tradycyjne pączki z marmoladą, nadzieniem różanym, bitą śmietaną czy adwokatem, posypane cukrem pudrem lub polane lukrem. Na nie właśnie stawiają "U Brzęczka", gdzie mieliśmy okazję podejrzeć proces produkcji tych tradycyjnych łakoci. Przygotowywanie pączków na tłusty czwartek rusza tam już we wtorek.

Jak podkreśla Tomasz Brzęczek, najlepsze pączki to przede wszystkim te na bazie naturalnych składników, bez chemicznych dodatków. Ich charakterystycznymi cechami są jasna otoczka i nierówny kształt - w tradycyjnej produkcji nie ma pączków identycznych, każdy jest nieco inny.

Zapraszamy do obejrzenia naszego wideo i podzielenia się w komentarzu tym, jakie pączki lubicie najbardziej!

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook