pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 17 lutego 2021
  • 20 lutego 2021
  • wyświetleń: 15991

[WIDEO] Stołówka łabędzi pana Bronka na rzece Pszczynce

Pan Bronek z Pszczyny od dwóch lat dokarmia łabędzie mieszkające na rzece Pszczynce w Brzeźcach. Na śniadanie przychodzi do niego zwykle ponad 40 ptaków. Podaje im kukurydzę - jak mówi, koniecznie gotowaną, bo ptaki są wybredne!Pan Bronek wyciął w zamarzniętej rzece przerębel - to cała ich stołówka. Nieopodal zrobiły też swój - pilnują go, by nie zamarzł. Pszczynianin ochrzcił ptaki "Michałkami" i zdają się reagować na to imię, bo licznie przyfruwają lub przychodzą, jak tylko pan Bronek zaczyna je nawoływać. Bywa, że zjawiają się od razu, kiedy tylko usłyszą, że na brzeg rzeki przyjechał samochód.

Latem ptaki przychodzą do pszczynianina, gdy wędkuje. Wygryzają trzcinę - dzięki temu ma lepszy dostęp do brzegu. Zimą nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie. W tym roku nagotował im już ponad pół tony kukurydzy!

Na brzeg Pszczynki przyjeżdżają rodziny z dziećmi, by oglądać ptaki. Wszyscy dziwią się, że tutejsze łabędzie są w takim stopniu oswojone i łagodne - nie przejawiają agresji.

Pan Bronek apeluje, by nie karmić ptaków chlebem, bo jest to dla nich szkodliwe. Najlepsza jest dla nich kukurydza, najlepiej ugotowana. Niektórzy próbują dawać im inne zboża, czy warzywa, ale jedzą je raczej niechętnie.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook