pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 25 lutego 2021
  • 28 lutego 2021
  • wyświetleń: 12152

Palenie od góry - oszczędniej i bardziej ekologicznie

Nie tylko rodzaj kotła oraz jakość węgla mają wpływ na przebieg procesu spalania. W dużej mierze o bezpieczeństwie palenia, jego efektywności i poniesionych kosztach, a także o emisji zanieczyszczeń decyduje metoda rozpalania w kotle. Kominiarz instruuje jak palić lepiej, jeśli wciąż używamy kotła węglowego.

Kominiarze, ilekroć mają możliwość, edukują mieszkańców w zakresie bardziej efektywnego i ekologicznego palenia w kotle. Niestety, choć metoda palenia od góry nie stanowi wiedzy tajemnej, wciąż wiele osób rozpala w kotle od dołu - najpierw kładzie rozpałkę, następnie zasypuje ją drewnem, a na końcu węglem. Sprawia to, że węgiel już na początku procesu osusza się, tracąc tym samym swoją kaloryczność oraz uwalnia parę wodną i gazy. Ma to szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla środowiska, jak i naszego bezpieczeństwa. Palenie w piecu od dołu obniża poza tym efektywność palenia i zwiększa jego koszty aż o 30%. Dym oraz sadza uwalniane w wyniku takiego palenia mocno zanieczyszczają piec i komin. Grozi to m.in. zapaleniem się komina, nie mówiąc już o wpływie na środowisko i jakość powietrza, którym oddychamy.

Na wymianę kotłów pozaklasowych oraz 3 i 4 klasy mamy czas maksymalnie do 2027 roku, w zależności od rodzaju i wieku urządzenia. Dopóki zamierzamy więc ogrzewać dom za pomocą kotła węglowego warto robić to z głową i myśleć przy tym o jakości powietrza, własnym bezpieczeństwie oraz oszczędnościach. Palenie od dołu zamieńmy zatem na palenie od góry. O tym, dlaczego metoda ta ma sens i pozwala ograniczyć koszty czy niską emisję opowiada kominiarz Adam Leksa, przy okazji dokładnie instruując, jak prawidłowo palić od góry.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook