pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 4 marca 2021
  • 7 marca 2021
  • wyświetleń: 16523

"Wymień piec"! Tylko jak? Duży smog w małym mieście

Właściciele starych kotłów muszą się ich pozbyć - jeśli nie w tym roku, to w kolejnych latach. Wielu przerasta to przedsięwzięcie, boimy się zarówno kosztów, jak i formalności. Jednak jak przekonuje Magdalena Polok, kierowniczka Referatu ds. jakości powietrza, cały proces wymiany pieca, jak i otrzymania dotacji nie jest aż tak trudny, na jaki wygląda.

Pszczyna w końcu doczekała się urzędowej jednostki odpowiedzialnej za pomoc w uzyskaniu dotacji na wymianę kotłów, a także za inne działania na rzecz likwidacji problemu smogu. Od niespełna miesiąca działa Referat ds. jakości powietrza, na razie zlokalizowany w biurze przy ul. Dworcowej 30. To tam możemy pójść, jeśli wymiana pieca przerasta nas i nasze dochody. Referat zajmuje się koordynacją działania programów PONE, Czyste Powietrze, STOP SMOG oraz nowego pilotażowego programu, z których wszystkie mają na celu ograniczenie niskiej emisji. Prowadzi działania informacyjne dla mieszkańców i pomaga w uzyskaniu dofinansowania na wymianę pieca oraz dalszą termomodernizację domów. Referat współpracuje w tym zakresie z innymi podmiotami i jednostkami, przede wszystkim z komórkami urzędu czy z organizacjami pozarządowymi. W obszarze jego działań leży też bieżąca analiza jakości powietrza na terenie gminy czy współpraca ze Strażą Miejską w zakresie kontroli paliw spalanych w piecach domowych. Z punktu widzenia mieszkańców planujących wymianę kotła, najważniejsza zdaje się jednak pomoc, dzięki której uporają się z wnioskami i innymi formalnościami.

Od otwarcia referatu 9 lutego przeżywa on oblężenie, co pokazuje jak bardzo był potrzebny, ale też jak wiele pytań i wątpliwości mają mieszkańcy. Jeśli chcemy uzyskać wsparcie w procesie wymiany kotła, możemy wybrać się do referatu osobiście lub zadzwonić. Wcześniej musimy jedynie zadecydować, jaką formą ogrzewania mamy zamiar zastąpić kocioł przeznaczony do likwidacji. W naszym materiale rozmawiamy z kierowniczką referatu, Magdaleną Polok, która odpowiada m.in. na pytania o to, co z najuboższymi mieszkańcami gminy, niemającymi możliwości samodzielnej wymiany pieca, jak długo musimy czekać na zwrot poniesionych kosztów oraz o czym pamiętać podczas realizacji przedsięwzięcia.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook