pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 18 marca 2021
  • wyświetleń: 6961

Wystawa malarstwa Zbigniewa Grzywy w centrum przesiadkowym

Centrum Przesiadkowe przestrzenią dla artystów. W budynku obsługi podróżnych przy ul. Sokoła możecie oglądać nową wystawę, prezentującą malarstwo na szkle. Autorem prac jest Zbigniew Grzywa, artysta sercem związany z Pszczyną. Urodził się i wychował kilkadziesiąt metrów od budynku, w którym obecnie można oglądać jego prace.Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów o tematyce religijnej. Została zorganizowana w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę". To seria wydarzeń kulturalnych organizowanych przez powiat pszczyński podczas pandemii.

- Wystawa jest w miejscu dla mnie magicznym, ponieważ urodziłem się przy dawnej ulicy 1 Maja, 50 m od budynku obecnego Centrum Przesiadkowego. Dzieciństwo spędziłem w budynku nazywanym Szeferwilla. Jako kilkuletni chłopak spędzałem z rówieśnikami piękne, młodzieńcze chwile, bawiąc się w schronach - wspomina Zbigniew Grzywa, artysta-amator, który maluje farbami olejnymi na szkle. Swoje prace często oprawia w stare ramy okienne.

Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie
Zbigniew Grzywa · fot. powiat


Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie
Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie · fot. powiat


Na wystawie w Centrum Przesiadkowym można oglądać kilkanaście obrazów. Ich tematyka jest przede wszystkim religijna, pasyjna. - Inspiracją jest sacrum od początku związane z techniką malowania na szkle. Kiedyś byłem bliski malarstwu tradycyjnemu, a z czasem zmieniłem sposób przekazywania, który jest moim warsztatem. To moja technologia, pomysł i realizacja - mówi Zbigniew Grzywa.

Zdzisław Grzywa gościem Barbary Bandoły
Zdzisław Grzywa gościem Barbary Bandoły · fot. powiat


- Cieszę się, że Centrum Przesiadkowe żyje i stało się przestrzenią dla artystów. To miejsce, w którym można otrzeć się o sztukę przy okazji, nie wybierając się specjalnie do galerii. Pan Zbigniew Grzywa jest sercem, urodzeniem związany z Pszczyną. To nasz artysta, tutaj wychowany. Jego prace są inspirujące, odpowiadają atmosferze Wielkiego Postu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która zachęca do zobaczenia wystawy.

Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie
Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie · fot. powiat


To już trzecia wystawa zorganizowana w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. W wakacje ubiegłego roku można było oglądać tu zdjęcia śląskiej przyrody autorstwa fotografów skupionych w Okręgu Śląskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. W ostatnich tygodniach prezentowane były fotografie Andrzeja Grynpetera, obrazujące powiat pszczyński w pandemicznym, 2020 roku.

Wystawa jest częścią projektu "Przesiądź się na kulturę". To seria wydarzeń kulturalnych organizowanych przez powiat pszczyński przy Centrum Przesiadkowym i nie tylko. Do tej pory w ramach projektu zostały zorganizowane plenerowe koncerty z udziałem uzdolnionej młodzieży, lokalnych zespołów i chórów oraz wystawy.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Centrum przesiadkowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj

Facebook