pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 31 marca 2021
  • wyświetleń: 5828

Wielki Tydzień: śledź, żur i palenie szkrobaczek

Przedstawiamy pierwszy odcinek naszego świątecznego cyklu o zwyczajach wielkanocnych kultywowanych dawniej na Ziemi Pszczyńskiej. Dziś przyjrzymy się zwyczajom początku Wielkiego Tygodnia. W zapomniane już dziś w większości tradycje wprowadzi nas przewodnik Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej, Bernadetta Kędzior.

Pierwszy odcinek dotyczy zwyczaju zakopywania żuru - potrawy, która była znienawidzona pod koniec Wielkiego Postu, ponieważ była w tym czasie podstawą pożywienia, podobnie jak śledź, który symbolicznie był zakopywany do ziemi lub przybijany gwoździem do drzewa.

Żurem były nazywane także porządki, które wykonywano w Wielkim Tygodniu. Używano do nich bardzo często brzozowych mioteł - szkrobaczek. Na pamiątkę tego, że w Wielki Tydzień było już w domu posprzątane, a wszystko, co zbędne spalone lub wyniesione z domu, w Wielką Środę odbywało się tzw. palenie szkrobaczek.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Facebook