pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 24 marca 2021
  • 25 marca 2021
  • wyświetleń: 8807

Gramy czysto! Smog over - rusza akcja edukacyjna gminy

Gmina Pszczyna rozpoczyna szeroko zakrojoną akcję informacyjną "Gramy czysto! Smog over". Najpierw do mieszkańców trafią specjalne ulotki. To dopiero początek działań edukacyjnych i informacyjnych. - Jako społeczność gminy Pszczyna gramy w jednej drużynie, grajmy czysto - zachęca burmistrz Dariusz Skrobol.

Loading...


Od 2022 roku używanie najstarszych źródeł ciepła będzie zabronione. O tym m.in. gmina Pszczyna będzie przypominać w ramach akcji "Gramy czysto! Smog over". W najbliższych dniach do skrzynek wielu mieszkańców trafią specjalne broszury informujące o konieczności wymiany najstarszych kotłów oraz wskazujące, jak wiele każdy z nas może zrobić dla środowiska i swojego otoczenia. W broszurce poruszonych zostało wiele istotnych tematów. Na odwrocie z kolei przygotowana została niespodzianka, oczywiście związana z tematem wymiany kotłów i ekologią.

Dystrybucja ulotek będzie odbywała się między innymi za pośrednictwem jednostek pomocniczych. Sołtysi oraz przewodniczący osiedli bardzo dobrze znają swoje rejony, a także problemy z jakimi borykają się mieszkańcy i ich potrzeby - dzięki temu informacja trafi w pierwszej kolejności do takich gospodarstw. Broszury będą również przekazywać pracownicy Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej, które chętnie włączyło się akcję, a także straż miejska, która monitoruje i reaguje na zgłoszenia, między innymi ze strony www.smog.pszczyna.pl. Materiały trafią także do miejsc często uczęszczanych przez różne grupy wiekowe.

Gramy czysto! Smog over
Gramy czysto! Smog over - rusza akcja edukacyjna gminy · fot. UM Pszczyna


Przypomnijmy, że na mocy przyjętej uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego od stycznia 2022 roku użytkowanie najstarszych kotłów będzie zabronione. To właśnie spalanie w nisko sprawnych piecach powoduje największą szkodę dla środowiska. Teraz jest naprawdę ostatni moment na ich wymianę. Jednak jak zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol, wymiana kotłów nie powinna i nie może odbywać się tylko ze względu na uregulowania prawne, ale także powinna wynikać ze świadomości i potrzeby mieszkańców.

- Czyste powietrze to nasze wspólne dobro. W Pszczynie od lat walczymy o to, aby oddychało nam się coraz lepiej. Podejmujemy złożone, warte wiele milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. Dzięki nim w ostatnich latach liczba "kopciuchów" w naszej gminie znacząco się zmniejszyła, ale nadal są one problemem. Wydobywający się z wielu kominów gryzący dym nie tylko uprzykrza codzienne życie, ale przede wszystkim rujnuje zdrowie mieszkańców. Jak najszybsza wymiana kopciuchów to inwestycja w zdrowie nas wszystkich - nie ma przecież nic cenniejszego. Jako społeczność gminy Pszczyna gramy w jednej drużynie, grajmy czysto - mówi burmistrz Dariusz Skrobol, podkreślając istotę problemu i zaznaczając, że kwestia walki o jakość powietrza powinna wszystkich mobilizować do współpracy i wzajemnego wsparcia.

- Rozpoczęła się wiosna i dobiega końca okres grzewczy. To dogodny moment, aby podjąć się wymiany kotła lub termomodernizacji domu. Dla wielu gospodarstw to ostatni dzwonek, bo już od 2022 roku używanie najstarszych źródeł ciepła będzie zabronione. W końcu wymiana tzw. kopciuchów to inwestycja w jakość życia i zdrowie, zresztą nie tylko własne, ale swoich bliskich, sąsiadów i innych pszczynian. O tym między innymi informuje rozpoczęta w tym tygodniu akcja edukacyjna "Gramy czysto! Smog over" - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Jakub Chełstowski, Dariusz Skrobol, przekazanie umowy na dofinansowanie wymiany pieców
Burmistrz wspomniał o nowej kampanii podczas spotkania z marszałkiem województwa śląskiego, które dotyczyło przekazania umowy na dofinansowanie wymiany pieców - 23.03.2021 · fot. UM Pszczyna


Jak powiedział portalowi pless.pl Dariusz Skrobol, akcja Gramy czysto - Smog over będzie uzupełnieniem wszystkich programów dotychczas realizowanych o czynnik dydaktyczno-edukacyjny. Chodzi o dotarcie do mieszkańców - zarówno tych najmłodszych, jak i tych najstarszych z informacją o konieczności wymiany pieca, o czasie wymiany oraz przede wszystkich o sposobach współfinansowania tej inwestycji przez samorząd lokalny, jak i przez programy rządowe. Burmistrz zapowiedział, że gdy sytuacja pandemiczna się uspokoi, gmina będzie pomagała mieszkańcom pisać wnioski o dotację, aby jak najwięcej kopciuchów w najbliższym czasie zniknęło.

Tu warto odnotować, że od lutego w Pszczynie wyodrębniony przez Urząd Miejski został Referat ds. Jakości Powietrza. To miejsce, w którym mieszkańcy otrzymują pomoc związaną z wymianą starych kotłów lub termomodernizacją i uzyskują informację o możliwym dofinansowaniu na wymianę kotła. Punkt cieszy się sporym zainteresowaniem. Osoby zainteresowane skorzystaniem z dotacji są proszone o kontakt telefoniczny pod numerem 32 449 39 50.

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook