pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 5 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 5955

Poniedziałek Wielkanocny: krzyżyk z palmy i śmigus-dyngus

Przedstawiamy ostatni już odcinek naszego programu o wielkanocnych zwyczajach na Śląsku i ziemi pszczyńskiej, w które wprowadziła nas Bernadetta Kędzior - przewodnik pszczyńskiego Skansenu. Tym razem opowie o zwyczajach Poniedziałku Wielkanocnego: krzyżykach z palmy umieszczanych na polach, polewaniu wodą panien, podarkach w postaci jajek dla polewającego oraz grze w "kulanie jajec".

Dawniej w Lany Poniedziałek był zwyczaj robienia krzyżyków z gałązek derenia lub czerwonej wierzby z palmy wielkanocnej, która została poświęcona w Niedzielę Palmową. Krzyżyki te umieszczano na polach, by zapewnić sobie dobrobyt, urodzaj i chronić plony przed opadami, gradem, czy szkodnikami.

Odcinek poświęcony jest także zwyczajowi, który do dziś kultywują chyba wszyscy - śmigusowi-dyngusowi. Śmigusa zna każdy, ale niewiele osób pamięta, że dyngus to zwyczaj obdarowywania jajkami chłopców i mężczyzn polewających panny wodą. Za co otrzymywali takie podarki oraz na czym polegała gra w "kulanie jajec"? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego wideo!

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Facebook