pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 2 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 6729

Wielki Czwartek i Piątek: topienie Judasza, zakryte lustra i mycie stóp

W drugim odcinku naszego programu o świątecznych zwyczajach na ziemi pszczyńskiej i na Śląsku Bernadetta Kędzior z pszczyńskiego skansenu opowiada o zwyczajach kultywowanych dawniej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Topienie (lub palenie) Judasza to zwyczaj, który był kultywowany w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Zanim pozbyto się kukły, była obnoszona po okolicznych domostwach i upadlana przez kopanie, szarpanie oraz ciąganie po drogach. Potem palono lub topiono ją w pobliskiej rzece.

W Wielki Piątek w domach zasłaniano lustra na znak smutku w dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Tego samego dnia dzieci obmywały nogi swoim rodzicom. W zamian znajdywały na dnie miednicy drobne monety, dlatego też każde dziecko spieszyło, by umyć stopy mamie i tacie jako pierwsze. Następnie głowa rodziny dostawała do wypicia odrobinę alkoholu, co miało zapewnić zdrowie na cały rok.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Facebook