pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa Logo pszczyna.tv

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 27 kwietnia 2021
  • 28 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 23193

Pierwszy dzień szczepień w hali POSiR

Pszczyński punkt szczepień w Hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest jednym z 13 uruchomionych we wtorek, 27 kwietnia punktów szczepień powszechnych na terenie Śląska. Pierwszym zaszczepionym pacjentem był mieszkaniec Pszczyny. Po południu odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu obiektu. Zobaczcie nasze wideo!

Do piątku w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych pierwszą dawkę szczepionki otrzyma 810 pacjentów, a w pierwszym tygodniu działalności łącznie 1710 osób. Tuż po godzinie 12 personel medyczny zaszczepił pierwszą osobę. Był to pan Leszek z Pszczyny, który na szczepienie zarejestrował się w sobotę.

- Mamę na szczepienie zawoziłem do Gliwic, a tatę pod Skoczów. Jestem zadowolony, że sam nie musiałem nigdzie jechać, bo pojawiła się możliwość zaszczepienia się na miejscu - powiedział pacjent. - Wszystko poszło sprawnie, a ukłucia nawet nie poczułem - dodał.

Wśród pierwszych zaszczepionych pacjentów byli przede wszystkim mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy podkreślali sprawną rejestrację i sam przebieg szczepienia.

Pierwszy dzień szczepień w hali POSiR - 27.04.2021 · fot. powiat


W pierwszej dostawie do Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych zostało dostarczonych 810 dawek. Szczepienia zostały rozplanowane do piątku, kiedy spodziewana jest kolejna dostawa w ilości 900 sztuk. Zapisy ustalone są póki co do końca maja, a ilość wolnych miejsc w terminarzu jest uzależniona od liczby przyznanych szczepionek. Od soboty do dzisiaj do powiatowego punktu zarejestrowało się ponad 3200 osób. Najbliższe wolne terminy są na 2 maja.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że samorządy otrzymały pierwszy sygnał o możliwości włączenia się w Narodowy Program Szczepień 30 marca. - 19 kwietnia ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych - po jednym w każdym województwie. W dniu dzisiejszym na 72 zgłoszone przez samorządy na Śląsku punkty, otwiera się 13. Znajdujemy się więc w pierwszej grupie w naszym województwie i to znaczy, że dobrze wykonaliśmy zadanie - mówiła starosta Barbara Bandoła podczas briefingu prasowego.

- Punkty szczepień powszechnych mają przyspieszyć Narodowy Program Szczepień i na pewno przyspieszą, co widać po tym, co dzieje się właśnie w Pszczynie. Dziękuję pani staroście za ten punkt oraz współpracę przy akcji zwalczania COVID-19. Zachęcam wszystkich do szczepienia, to ratunek dla życia i zdrowia - mówił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

- Nasi mieszkańcy bardzo oczekiwali zwiększenia ilości dawek szczepionek dostarczanych do Pszczyny. Do tej pory w 15 punkach w naszym powiecie zaszczepionych zostało ok. 12 tys. osób. Punkty realizowały szczepienia równolegle z innymi zadaniami poradni i szpitala. Nasz punkt zajmie się wyłącznie szczepieniami, dlatego jesteśmy w stanie szczepić szybciej. W pierwszym tygodniu zaszczepimy 1710 osób, ale potencjał naszego punktu określiliśmy na 500 osób dziennie i więcej. Wszystko zależy jednak od płynnych dostaw - dodała starosta i podkreśliła, że szczepienia służą nabieraniu odporności indywidualnej, ale także zbiorowej, a ta jest niezbędna, żeby bezpiecznie funkcjonować, otwierać szkoły i gospodarkę.

Jak wygląda praca punktu szczepień w hali POSiR?Punkt szczepień powszechnych w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie pracuje od poniedziałku do niedzieli zgodnie z harmonogramem przygotowanym w oparciu o ilość dostarczanych szczepionek. Szczepienia odbywają się od godz. 8.00 do 17.30 lub 20.00. Wykonują je pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni medycy posiadający uprawnienia. Na miejscu jest też punkt lekarski - do lekarza będą trafiać osoby z ankietą wymagająca wyjaśnienia. Studenci kierunków medycznych pełnią rolę asystentów. Procesem zamawiania i rozliczania szczepionek zajmują się pracownicy Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Ważne, by pacjenci punktualnie stawiali się na ustaloną godzinę. Obsługa prosi też o oinformację, jeśli z różnych przyczyn pacjent nie może skorzystać z zarezerwowanego terminu.

- Nie chcemy żeby szczepionki się zmarnowały. Na to miejsce możemy umówić inną chętną osobę. Prosimy również o wyrozumiałość i cierpliwość. Może dojść do sytuacji opóźnienia dostawy szczepionek. Jest to niezależne od nas. Będziemy na bieżąco informować zapisane osoby o takich sytuacjach, jeśli będzie to możliwe - z wyprzedzeniem - mówią koordynatorzy Powiatowego Punktu Szczepień.

W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?  • za pośrednictwem całodobowej infolinii 989,
  • online przez Internetowe Konto Pacjenta otwiera się w nowym oknie
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień: 577 511 077 lub 881 711 522 - telefoniczna rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 16.00.
  • ważne! Nie jest możliwa osobista rejestracja na szczepienie w punkcie szczepień przy ul. Zamenhofa. Rejestrować można się wyłącznie na wyżej wymienione sposoby.


Aby usprawnić przebieg szczepień, w załączniku poniżej publikujemy kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19, który warto wcześniej wydrukować, uzupełnić i wziąć ze sobą, idąc na szczepienie.

Aby otworzyć załącznik, kliknij w link:
www.powiat.pszczyna.pl/public/pliki/2021/kwestionariusz_wstepnego_wywiadu_przesiewowego_przed_szczepieniem_osoby_doroslej_przeciw_covid_19_5a58.pdf
Dokument otwiera się w nowym oknie.

ar / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POSiR

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj

Facebook