pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 13 czerwca 2021
  • wyświetleń: 7022

[WIDEO] Malowniczy krajobraz stawu Cyranka z lotu ptaka

Dziś zapraszamy na lotniczą przygodę nad stawem Cyranka, który o tej porze roku mieni się wieloma barwami.Staw Cyranka jest przykładem stawu o sztucznym pochodzeniu - został utworzony celowo przez lokalne koło łowieckie "Cyranka" na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Staw posiada rozległą powierzchnię otwartego lustra wody, jak i znaczne połacie szuwarów. Przy brzegu zobaczyć można ciekawy, choć niewielki szuwar jeżogłówki gałęziastej. Nieco dalej od brzegu widoczne są rozległe szuwary trzciny pospolitej. Zwłaszcza te ostatnie mają duże znaczenie dla ptactwa wodnego, które znajduje w nich schronienie, jak i miejsca do założenia gniazda. Wiele gatunków ptaków spędza większość czasu ukryta w trzcinach, prowadząc skryty tryb życia, rzadko pokazując się na otwartej przestrzeni. Ich obecność można stwierdzić głównie po odgłosach.

Na stawie licznie pojawiają się krzyżówki, dla których przygotowano specjalne budki, widoczne na tafli wody. Oprócz krzyżówek można zobaczyć tu też znacznie większe czaple siwe.

ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook