pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 22 czerwca 2021
  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 13137

[NOWY CYKL] Warzymy! Kulinarnie na Dzikiej Promenadzie

To musiało kiedyś nastąpić - w pszczyna.tv ruszamy z nowym cyklem, tym razem kulinarnym! W rolę prowadzącego "Warzymy!" wcielił się Łukasz Kozioł, który na ekranie nie tylko gotuje, ale też w towarzystwie gości specjalnych odkrywa przed nami ciekawe, a niekiedy mało znane zakątki Pszczyny i okolic. W pierwszym odcinku zapraszamy do grillowania na Dzikiej Promenadzie z udziałem Michała Makowskiego, dyrektora Pokazowej Zagrody Żubrów.Polędwiczki z grilla i zioła z pszczyńskiego parku

Zastanawialiście się kiedyś, czy możecie sięgnąć po zioła rosnące na terenie naszego parku i zabrać je do swojej kuchni? W premierowym odcinku "Warzymy!" odpowie Wam na to pytanie gość specjalny Michał Makowski z Pokazowej Zagrody Żubrów. Specjalnie na potrzeby realizacji przywędrował do nas z koszem własnoręcznie zebranych, parkowych ziół, które możemy wykorzystać do gotowania. Wśród nich m.in. czosnek niedźwiedzi, czarny bez czy bluszczyk kurdybanek. Co przygotuje z nich Łukasz Kozioł? Czy będą pasować do polędwiczki wieprzowej i placków ziemniaczanych przyrządzanych na grillu?

Dzika promenada

W każdej odsłonie naszego kulinarnego cyklu zaprosimy Was do innego, wyjątkowego miejsca, w którym ugotujemy danie na bazie lokalnych dóbr, dostępnych na wyciągnięcie ręki. Tym razem spotykamy się na Dzikiej Promenadzie, ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, wiodącej przez park "Zwierzyniec", przylegający od strony zachodniej do Parku Zamkowego. To właśnie tam znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Nie tylko jednak spotkanie oko w oko z żubrem i innymi podopiecznymi stanowi atrakcję tego traktu.

Dzika Promenada rozpoczyna się tuż za wejściem do tej części parku i prowadzi nas przez Pokazową Zagrodę Żubrów, a następnie przez mostek na kanale w kierunku cmentarza wojennego, sosnową aleję, pomnik harcerzy i alejkę nad Młynówką, gdzie ścieżka rozdziela się na dwie pętle. Pętla "Tropem żubra", podobnie zresztą jak pętla "Cyranka", zaczynają się w jednym miejscu, na początku Dzikiej Promenady. Po dotarciu do rozwidlenia, pierwsza z nich odbija w lewo do Leśnej promenady, druga natomiast skręca w prawo i prowadzi nas na teren stawów Cyranka, Łącka Grobla i do Bulwarów na Pszczynką. Różnorodność ekosystemowa, z którą możemy zapoznać się w czasie wycieczki Dziką Promenadą (zarówno pieszo, jak i rowerem) jest imponująca, w szczególności, jeśli chodzi o zamieszkujące stawy ptactwo.

Na ścieżce, nieopodal Pokazowej Zagrody Żubrów, znajduje się też miejsce do odpoczynku - altana dla turystów. To właśnie tam odbyło się gotowanie z wykorzystaniem parkowych ziół.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook