pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 31 sierpnia 2021
  • 6 września 2021
  • wyświetleń: 8034

Warzymy! na działce u Hani. Wszystko o kiszonkach

Choć większość z nas ogórki ma już pewnie zaprawione, zapraszamy do obejrzenia bardzo słonecznego odcinka Warzymy!, którego motywem przewodnim są kiszonki. Łukasz Kozioł oddał się tym razem w ręce pani Wandy z Koła Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach, która dokładnie poinstruowała go jak kisić, aby przetwory się udały.Niektórzy zaopatrują się w kiszonki w sklepach, inni od lat kiszą samodzielnie - kapustę, ogórki, cukinię, paprykę, buraki. Kisić można w zasadzie wszystko, także owoce, co ostatnimi czasy staje się coraz bardziej modne. Kiszenie jednak to nie tylko przygotowywanie zapasów na jesień i zimę. Na zaprawianie słoików możemy umówić się z rodziną oraz bliskimi i w ten sposób miło spędzić wakacyjny czas, na przykład na działce. Nie przypadkiem to właśnie na osiedlowych działkach pojawiliśmy się, by zrealizować ten odcinek Warzymy!

Przy okazji porozmawialiśmy również z prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Owoc Naszej Pracy" w Pszczynie, Anną Szydłowską. Łukasz wypytał panią Anię o historię osiedlowych ogródków działkowych, a jest o czym opowiadać, bo liczą sobie już prawie 100 lat! W tym czasie na ich terenie wiele się zmieniło (kto pamięta jeszcze ulokowany tam lata temu ogólnodostępny plac zabaw i basen?). Dziś, przechadzając się alejkami zobaczymy wiele wyjątkowo zadbanych i pomysłowo zaaranżowanych działek, na których mieszkańcy bloków mogą oddawać się ogrodnictwu, grillowaniu, uprawie grządek czy właśnie przygotowywaniu przetworów.

Kiszenie i zaprawianie to poza tym stały element w kalendarzu spotkań kół gospodyń wiejskich. Więcej na ten temat opowiedziała nam pani Wanda Wyroba, wraz z którą Łukasz profesjonalnie zakisił kilka słoików z ogórkami i innymi warzywami. Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące kiszenia i zaprawiania, w tym odcinku znajdziecie wszystkie odpowiedzi! Zapraszamy do oglądania, a za udostępnienie i zaaranżowanie działki serdecznie dziękujemy Hani Muszyńskiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook