pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 9 października 2021
  • 13 października 2021
  • wyświetleń: 7227

Jazda figurowa na rolkach w wykonaniu mistrzyni świata!

O Marii Grynpeter zrobiło się głośno w całej Polsce za sprawą złotego medalu, który zdobyła w otwartych mistrzostwach świata w jeździe figurowej na rolkach. 17-latka na co dzień trenuje w Pszczynie i w Suszcu, a wszystkiego, co potrafi nauczyła się sama. Choć nie ma trenera i nie jest zrzeszona w żadnym klubie, na mistrzostwach pokonała wszystkie rywalki w swojej kategorii.

Marysia Grynpeter z Pszczyny ma dopiero 17 lat, a na koncie już tytuł mistrzyni świata. Jest uczennicą 3 klasy technikum w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, gdzie kształci się na technika reklamy. W tej chwili żyje jednak ostatnim sukcesem - złotym medalem, zdobytym w Cieszynie na 10. otwartych MŚ w jeździe figurowej na rolkach. Jest to dyscyplina, która w Polsce dopiero się rozwija, dlatego też Marysia trenuje i uczy się sama. Nie jest też członkinią żadnego klubu sportowego prowadzącego zajęcia w zakresie jazdy figurowej na rolkach - najbliższy znajduje się we Wrocławiu. Mimo to była w stanie pokonać wszystkie rywalki w swojej kategorii.

Marysia jeździ figurowo na rolkach od 4 lat. Wcześniej wraz z siostrą jeździła na łyżwach, od kilku lat trenuje zresztą także łyżwiarstwo figurowe. Inspirację do założenia rolek i wypróbowania ich w nieco niesztampowy sposób zaczerpnęła z internetu. Pierwszych figur uczyła się z filmików, trenując m.in. w pszczyńskim parku. Później zakupiła swoje pierwsze rolki figurowe.

Obecnie trenuje na sali gimnastycznej w swojej szkole i na hali sportowej w Suszcu. W wakacje uczestniczy też w obozach rolkowych, podczas których może uczyć się i szlifuje swoje umiejętności pod okiem trenerów. Przyznaje, że jazda figurowa na rolkach wymaga użycia większej siły niż w przypadku łyżew. Jest to poza tym dyscyplina dość kontuzjogenna, upadki i stłuczenia zdarzają się nierzadko. Marysia ma jednak zamiar osiągać kolejne sukcesy. W tym roku zdobyła złoty medal w kategorii srebrnej juniorek, tymczasem marzy jej się udział w kategorii elit, na tych samych mistrzostwach.

ab, Ela / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook