pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 13 października 2021
  • 18 października 2021
  • wyświetleń: 5800

Skansenowe zabytki - na czym polega opieka nad nimi?

Od kilku dni w pszczyńskim Skansenie trwają prace zabezpieczające jeden z zabytkowych obiektów. Konserwacja i impregnacja drewnianych budynków sprzed wieków są niezbędne, by mogły one przetrwać kolejne pokolenia. Tymczasem nie tak łatwo zdobyć na to środki. Przy okazji rozpoczęcia prac odwiedziliśmy Skansen, aby dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda opieka nad zgromadzonymi w nim obiektami.

Zabytek, który doczekał się możliwości wykonania niezbędnych napraw i konserwacji to stodółka biedacka z Kobielic, pochodząca z 1811 roku. Jej dach i wnętrze były już w kiepskim stanie, co zresztą nie dziwi - drewno, z którego są wykonane to oryginalny materiał, ciągle poddawany działaniu czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy żerowanie owadów. Właścicielem tej niewielkiej rozmiarami stodółki był Paweł Hess. Zgromadzono w niej m.in. kilka wialni do czyszczenia zboża, żarna, sitka do przesiewania ziarna, skrzynię do przechowywania zboża, cepy, grabie i niecki do wyrabiania chleba.

Niezwykle ciekawy jest prostokątny kształt stodoły, przypuszczalnie zapożyczony z Małopolski. W regionie pszczyńskim dominowały bowiem obiekty wieloboczne. Do skansenu obiekt przeniesiono w roku 1978. Obecne prace mają przywrócić mu dawny wygląd. Ze względów bezpieczeństwa budynek na czas prowadzonych prac konserwatorskich został wyłączony ze zwiedzania. Planowany termin zakończenia remontu to koniec października.

Każdy budynek tego typu, będący świadectwem tradycyjnej zabudowy wiejskiej, wymaga systematycznie prowadzonych prac zabezpieczających, które zapewniają podstawową ochronę przed jego degradacją czy pozwolą na przywrócenie walorów estetycznych i ekspozycyjnych. Jak mówi Dominika Gonciarz, dyrektorka pszczyńskiego Skansenu, zgromadzone tu obiekty są dla niej najważniejsze i stara się robić wszystko, aby przetrwały jak najdłużej. To ważne m.in. z uwagi na fakt, że na naszych ziemiach nie zostało już zbyt wiele takich kilkusetletnich perełek.

Wykonanie trwających obecnie prac to koszt 35 tys. złotych. O pozyskanie środków na naprawę i konserwację stodółki wystarała się Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Fundusze pochodzą od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ostatnie tego rodzaju prace odbywały się w latach 2018 i 2019. Dotyczyły fumigacji obiektów usytuowanych w starej części skansenu, a więc miały na celu zwalczenie szkodników żyjących w drewnie i jego zabezpieczenie.

ab, Ela / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Facebook