pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 4 listopada 2021
  • wyświetleń: 5514

Straż miejska w Pszczynie zwiększyła liczbę ekopatroli!

Straż miejska w Pszczynie zwiększyła liczbę ekopatroli, które weryfikują paleniska, a jednocześnie informują o konieczności wymiany najstarszych kotłów. Urzędnicy, którzy towarzyszą strażnikom, wskazują również programy, w ramach których można otrzymać dofinansowania takich inwestycji.

Loading...


Skład ekopatroli zasilili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Referatu ds. Jakości Powietrza, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, co wynika z rekomendacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- Wzmożone patrole wynikają przede wszystkim z potrzeby dodatkowego, bezpośredniego informowania mieszkańców o potrzebie wymiany najstarszych kotłów na paliwo stałe - zaznacza Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

- Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją jak wymienić piec, jak skorzystać z dofinansowania oraz jak złożyć oświadczenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - mówi komendant straży miejskiej, Artur Krzyżaniak.

Równocześnie apeluje, by strażnikom zgłaszać wszelkie informacje w kwestii nieprawidłowości dotyczących spalania.

- Prosimy kontaktować się pod całodobowym numerem dyżurnego straży miejskiej - 32 2104373. Możecie państwo również zgłaszać takie sytuacje na platformie www.smog.pszczyna.pl - zaznacza.

Przypominamy, że niespełna dwa miesiące pozostały do wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. W tym czasie na Śląsku powinny zostać wymienione najstarsze kotły, czyli te wyprodukowane przed 2007 rokiem, a także wszystkie piece nieposiadające tabliczki znamionowej.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku.

Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook