pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 7 listopada 2021
  • 8 listopada 2021
  • wyświetleń: 8124

Zakończył się remont Zameczku Myśliwskiego Promnice

Zakończył się remont Zameczku Myśliwskiego Promnice nad Jeziorem Paprocańskim. Prace były związane z wymianą pokrycia dachowego, naprawą i konserwacją więźby dachowej i odtworzeniem instalacji odgromowej. Miało to na celu właściwe zabezpieczenie substancji zabytkowej przed dalszą destrukcją oraz przywrócenie pełnych walorów historycznych i estetycznych obiektu.

Loading...


Podczas oględzin zabytku w czwartek, 4 listopada, komisja konserwatorska odebrała bez uwag ww. roboty.

Jak ustalono na podstawie kwerendy archiwalnej budynek historycznie był kryty łupkiem w stylu staroniemieckim a nie jak dotychczas gontem. W związku z czym nowe pokrycie dachu, wieży zachodniej oraz na ozdobnych wieżyczkach wykonano z łupka.

Zakres robót objął również naprawę więźby dachowej (wzmocnienie, uzupełnienie ubytków, wprowadzenie ochrony antyogniowej, zabezpieczenie przeciwko insektom i grzybom).

Założono nowe obróbki blacharskie oraz poddano pracom konserwatorskim elementy dekoracyjne. Teraz pięknie prezentują się zabytkowe wiatrowskazy oraz kominy.

Zakończyły się prace konserwatorskie w stodółce - 05.11.2021 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
[dobryinteres]

Przypomnijmy, że od 2018 roku Muzeum Zamkowe w Pszczynie prowadzi prace zabezpieczające i remontowe. Dotychczas wykonano m. in. wymianę okładzin schodów wejściowych na kamienne, remont schodów wejściowych do baszty, izolację pionową ścian przyziemia. W kolejnych etapach planowany jest remont konserwatorski elewacji oraz wnętrza.

Budynek zameczku myśliwskiego, położony nad Jeziorem Paprocańskim w Kobiórze, wzniesiony w 1861 r., odbudowany po pożarze w 1868 r. wg projektu Oliviera Pavelta, dla księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI von Hochberga - został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13.04.1963 r.

ar / pless.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook